Jakie leki mogę stosować na ten ból kręgosłupa?

Witam, jestem w 24 tygodniu ciazy, mam okropny ból krwgoslupa ledwiowego promieniujacy do orawej nogi. Ani sie schylic ani nawet siedziec. Lezalam w szpitalu rok temu mam przepukline i raz bylo wysuniecie dysku. Co mam dalej robic ? Jakie leki mi mozna ?

Redakcja abcZdrowie

Witam, niestety większość leków stosowanych przy silnych bólach kręgosłupa jest dla Pani niewskazana. Ponieważ podczas ciąży zmienia się środek ciężkości w ciele, a kręgosłup jest narażony na dodatkowe obciążenie, wiele kobiet odczuwa dolegliwości bólowe. W przypadku osób cierpiących jeszcze przed ciążą na dyskopatię lub inne choroby krążka międzykręgowego, te dolegliwości mogą być bardziej dotkliwe. Najlepszym wyjściem w tej sytuacji jest kontakt z lekarzem – sugeruję neurologa – który będzie mógł zadecydować o ewentualnym leczeniu, nawet sterydowym, bezpiecznym dla rozwijającego się płodu. Poza farmakoterapią dla ciężarnych dostępne są jeszcze inne, nieinwazyjne metody łagodzenia bólu, takie jak ćwiczenia (w tym joga), chiropraktyka czy akupunktura. Lekarz może pomóc w zdecydowaniu się na najodpowiedniejszą w obecnej sytuacji. W naszej infografice odnajdzie Pani więcej metod bezpiecznych w ciąży: https://portal.abczdrowie.pl/skuteczne-sposoby-na-bol-plecow-w-ciazy. Dodatkowo proszę starać się jak najlepiej zadbać o kręgosłup, ponieważ przed Panią jeszcze wiele tygodni i ważne jest teraz, by nie dopuścić do pogorszenia sytuacji. Przede wszystkim proszę unikać schylania się, dźwigania czegokolwiek. Sugeruję również wystrzeganie się niektórych prac domowych, takich jak mycie okien, odkurzanie itd. Najlepszą pozycją będzie leżenie, spacery również przysłużą się kregosłupowi – w miarę możliwości oczywiście. Niewskazane jest długotrwałe siedzenie, ponieważ w tej pozycji najbardziej narażone na duży nacisk są dyski międzykręgowe. Dodatkowe wskazówki odnoszące się do niwelowania bólu pleców w ciąży znajdzie Pani pod tym adresem:
https://portal.abczdrowie.pl/bol-plecow-w-ciazy-jak-z-nim-walczyc. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.