Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 5 0 , 4 4 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Przepuklina dysku: Pytania do specjalistów

Czy zalecona przez neurologa rehabilitacja wystarczy?

Witam, mam 23 lata, w X 2017r przeszlam operacje usuniecia czesci dysku z powodu przepukliny L4/L5 uciskajacej na lewy korzen nerwowy.Od 4 miesiecy dolegliwosci wrocily (bol kregoslupa ledzwiowego, mrowienie kłucie i bol lewej nogi oraz dodatkowo prawej). Wykonalam powtorny rezonans... Witam, mam 23 lata, w X 2017r przeszlam operacje usuniecia czesci dysku z powodu przepukliny L4/L5 uciskajacej na lewy korzen nerwowy.Od 4 miesiecy dolegliwosci wrocily (bol kregoslupa ledzwiowego, mrowienie kłucie i bol lewej nogi oraz dodatkowo prawej). Wykonalam powtorny rezonans na ktorym wyszlo : Badanie MR kregoslupa ledzwiowego wykazuje zniesienia lordozy ledzwiowej z kyfotycznym ustawieniem Widoczne zaburzenia metameryzacji pod postacią kregu przejsciowego Ostatni krag wykazuje cechy kregu przeciowego Z cechami lumbalizacji a ostatni kreg piersiowy ma szczatkowe zebro po stronie lewej. Ostatnia przestrzen miedzykregowa okreslona jako l5/s1 Na tym poziomie obecna jest mala wypuklina krązka międzykręgowego, która nieznacznie modeluje worek oponowy. Na poziomie l4/l5 trzony kregowe sa kyfotycznie ustawione. Na poziomie L4/L5 obecnia jest pośrodkowa przepuklina krazka miedzykregowego, uciskajaca worek oponowy, korzenie nerwowe i odsuwa wiezadlo tylne.Krazek miedzykregowy na poziomie L4/L5 wykazuje degeneracyne obnizenie sygnału w obrazach T2 zaleznych. W części tylnej krążka międzykręgowego na tym poziomie obecna jest strefa podwyższonego sygnału wskazująca na pęknięcie pierścienia włóknistego- strefa hiz. W zakresie trzonu kręgowego L3 i L2 obecne są pojedyncze krągłe ogniska średnicy 7 i 5 mm podwyższonego sygnału w obrazach T2 i T1 zależny wskazujące na obecność naczyniaka. Na poziomach L1/L2, L2/L3 i L3/L4 stwierdza się dyskretne symetryczne uwypuklenie części tylnobocznych krążków międzykręgowych typu disc bulge nieznacznie modelujące worek oponowy. Neurolog zalecil mi rehabilitacje, czy ona wystarczy? Czy grozi mi cos powaznego? Prosze o odpowiedz .
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Jak zmniejszyć dolegliwości bólowe pleców przy przepuklinie dyskowej?

Witam jakieś dwa miesiące temu zdiagnozowano u mnie przepukline dyskową. Po tym jak klilka dni temu zaczęłam kaszleć trafiłam na sor z ogromnym bólem pleców. Mam wypuklinę lewostonną na poziomie L4/5. Dowiuedziałam się iż jest zbyt mała żeby ją operować.... Witam jakieś dwa miesiące temu zdiagnozowano u mnie przepukline dyskową. Po tym jak klilka dni temu zaczęłam kaszleć trafiłam na sor z ogromnym bólem pleców. Mam wypuklinę lewostonną na poziomie L4/5. Dowiuedziałam się iż jest zbyt mała żeby ją operować. Jedyne co dostałam to Ketonal przeciwbólowo. Czy jest coś co mogłabym zrobić lub zażywać (zażywam oprócz Ketanolu Tizanor) aby zmniejszyć dolegliwości bólowe które są nie do wytrzymania? Proszę o pomoc, zrozpaczona!
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Przemysław Karbowski
Mgr Przemysław Karbowski

Jakie jest leczenie przepukliny dyskowej?

Krążki l3-l4, l4-l5, l5-s1 odwodnione i obniżone. W l3-l4 przepuklina dyskowa tylna środkowa (extrusio) z kompresją brzusznej powierzchni worka oponowego i uciśnięciem obu korzeni nerwowych w otworach międzykręgowych. Szerokopodstawna przepuklina dyskowa tylna środkowa l4-l5 (extrusio) z kompr. brzusznej pow. worka... Krążki l3-l4, l4-l5, l5-s1 odwodnione i obniżone. W l3-l4 przepuklina dyskowa tylna środkowa (extrusio) z kompresją brzusznej powierzchni worka oponowego i uciśnięciem obu korzeni nerwowych w otworach międzykręgowych. Szerokopodstawna przepuklina dyskowa tylna środkowa l4-l5 (extrusio) z kompr. brzusznej pow. worka op. i obu korzeni nerwowych w otwotach międzykręg. Szerokopodstawna przepuklina dysk.tyl. środk. l5-s1 (extrusio) z komp. brzu. pow. w. op. Co to oznacza? Jakie jest leczenie?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza taki wynik badania kręgosłupa u 43-latki?

Dzień Dobry mam 43 lata co oznacza wynik badania ? wynik tak brzmi ; nie uwidoczniono ucisku przestrzeni płynowych okołordzeniowych i korzeni nerwowych. Kanał kręgowy bez stenozy w wym.strzałkowym. Zmian destrukcyjnych/pourazowych w zakresie częsci kostnych kręgosłupa nie stwierdza się. Zniesiona... Dzień Dobry mam 43 lata co oznacza wynik badania ? wynik tak brzmi ; nie uwidoczniono ucisku przestrzeni płynowych okołordzeniowych i korzeni nerwowych. Kanał kręgowy bez stenozy w wym.strzałkowym. Zmian destrukcyjnych/pourazowych w zakresie częsci kostnych kręgosłupa nie stwierdza się. Zniesiona fizjologiczna lordoza szyjna. Czyli to nie choroba dysku , nie przepuklina odcinka szyjnego ? Co to znaczy Zniesiona lordoza szyjna - to powoduje ucisk ? czy to może spowodować chorobę dysku- przepukline z czasem ? i co z tym zrobić ? jak leczyć?
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek

Co może oznaczać taki opis w badaniu kręgosłupa?

Witam jestem po trzech operacjach przepukliny dysku L5/S1. 25 lutego miałem wstawiony stabilizator typu BacJac. Cały czas boli mnie noga i bol promieniuje az do stopy. Dzisiaj zrobiłem rezonans i dostałem taki opis: obniżenie wysokości oraz intensywności sygnalu w obrazach... Witam jestem po trzech operacjach przepukliny dysku L5/S1. 25 lutego miałem wstawiony stabilizator typu BacJac. Cały czas boli mnie noga i bol promieniuje az do stopy. Dzisiaj zrobiłem rezonans i dostałem taki opis: obniżenie wysokości oraz intensywności sygnalu w obrazach T2-zaleznych krazka miedzykregowego L5/S1 (zmiany dehydratacyjne). Wyostrzenia na przednio-bocznych krawędziach trzonow. Poglebienie lordozy ledzwiowej. Na poziomie L4/L5 bulging krazka miedzykregowego modelujący worek oponowy. Na poziomie L5/S1 centralno-prawoboczna protruzja krazka miedzykregowego uciskajaca worek oponowy i prawe korzenie nerwowe.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy jest konieczna ponowna operacji u osoby z przepukliną?

Witam, w marcu 2015 przeszłam operacje usunięcia przepukliny L4/L5 drogą prawostronnej fenestracji. po około 3 miesiącach od zabiegu ból powrócił rehabilitacje leczenie farmakologiczne trochę dawały ukojenie, ale na dzień dzisiejszy jest gorzej niż przed pierwsza operacja, a to wynik mojego... Witam, w marcu 2015 przeszłam operacje usunięcia przepukliny L4/L5 drogą prawostronnej fenestracji. po około 3 miesiącach od zabiegu ból powrócił rehabilitacje leczenie farmakologiczne trochę dawały ukojenie, ale na dzień dzisiejszy jest gorzej niż przed pierwsza operacja, a to wynik mojego rezonansu: osłabienie sygnału w obrazach T2-zależnych z tarczy międzykręgowej i obniżenie wysokości tarczy L4-L5 i L5-S1 - zmiany dehydratacjo- degeneracyjne. zmianom dyskopatycznym towarzyszy niewielka osteofitoza krawędzi trzonów. na poziomie L2-L3 niewielka tylna wypuklina modelująca dyskretnie przednia ścianę worka oponowego, zachyłki boczne i otwory międzykręgowe Na poziomie L3-L4 niewielka tylna plaska wypuklina tarczy mie-wej modelująca przednia ścianę worka oponowego zachyłki boczne i otwory międzykręgowe. na poziomie L4-L5 poziom operowany z fenestracja prawostronna, tylna, podwięzadłowa pośrodkowa, paramedialna i boczna prawostronna nawrotowa przepuklina dysku wkl. 6x20x12mm, uciskająca przednią ścianę worka oponowego, schodząca nieco doogonowo, w prawym zachyłku bocznym kanału, konfliktująca z prawymi korzeniami. po kontraście widoczne niewielkie zmiany bliznowate przy przedniej ścianie worka oponowego i w okolicy prawych korzeni. na poziomie L5-S1 tylna, posrodkowa wypuklina tarczy miedzy kręgowej modelująca przednia ścianę worka oponowego zachyłki boczne i otwory międzykręgowe. Moje pytanie czy w moim przypadku druga operacja jest konieczna. mam niedowład prawej nogi i lekko opadająca praw stope. I co z tymi trzema wypuklinami, jeżeli zoperuje przepuklinę to żebym za niedługi czas nie musiała iść na kolejna operacje.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co powoduje dreszcze i poty?

o tych pradow musze dodac jeszcze ze sie wzburzaja po poruszaniu glowa.Mialam tez operowany kregoslup szyjny C5-C6 wyciety dysk z przepuklina i tak samo ledzwiowy.Pan doktor odpowiedzial zeby zrobic EEG i NMR ale czego glowy czy kregoslupa szyjnego?Bardzo prosze bo... o tych pradow musze dodac jeszcze ze sie wzburzaja po poruszaniu glowa.Mialam tez operowany kregoslup szyjny C5-C6 wyciety dysk z przepuklina i tak samo ledzwiowy.Pan doktor odpowiedzial zeby zrobic EEG i NMR ale czego glowy czy kregoslupa szyjnego?Bardzo prosze bo wyjsc przez te dreszcze i poty nie moge tez Poty zaczynaja die od czupka glowy wiec pare krokow i cala szyja mokra i piersi i plecy.Dodam tez ze kilka razy rocznie znajduje na ciele kleszcze nawet po kilka dni w skorze.Prosze o pomoc.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Jerzy Bajko
Lek. Jerzy Bajko

Czy problemy z kręgosłupem i bóle głowy kwalifikują do określenienia niepełnosprawności?

ból głowy naczynioruchowy,naczyniak żylny lewego płata potylicznego,przepukliny dysków,L4,L5,S1,dyskopatiaC6/7,przeweky zespół bóowy kręgosłupa szyjnego i L/S,fibromialgia,choroba krążka międzykr.szyjnego z uszkodzeniem nerwów rdzeniowych,choroby krążków miedzykr.lędźwiowych i innych z uszkodzeniem nerwów rdzeniowych.Czy mogę składać dokumenty na orzeczenie o niepełnosprawności??sama nie jestem pewna a już wiee osób mi to doradzało.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Czy jest konieczna ponowna operacji u osoby z przepukliną kręgosłupa?

Czy jest konieczna ponowna operacji u osoby z przepukliną kręgosłupa? Witam, w marcu 2015 przeszłam operacje usunięcia przepukliny L4/L5 drogą prawostronnej fenestracji. po około 3 miesiącach od zabiegu ból powrócił rehabilitacje leczenie farmakologiczne trochę dawały ukojenie, ale na dzień... Czy jest konieczna ponowna operacji u osoby z przepukliną kręgosłupa? Witam, w marcu 2015 przeszłam operacje usunięcia przepukliny L4/L5 drogą prawostronnej fenestracji. po około 3 miesiącach od zabiegu ból powrócił rehabilitacje leczenie farmakologiczne trochę dawały ukojenie, ale na dzień dzisiejszy jest gorzej niż przed pierwsza operacja, a to wynik mojego rezonansu: osłabienie sygnału w obrazach T2-zależnych z tarczy międzykręgowej i obniżenie wysokości tarczy L4-L5 i L5-S1 - zmiany dehydratacjo- degeneracyjne. zmianom dyskopatycznym towarzyszy niewielka osteofitoza krawędzi trzonów. na poziomie L2-L3 niewielka tylna wypuklina modelująca dyskretnie przednia ścianę worka oponowego, zachyłki boczne i otwory międzykręgowe Na poziomie L3-L4 niewielka tylna plaska wypuklina tarczy mie-wej modelująca przednia ścianę worka oponowego zachyłki boczne i otwory międzykręgowe. na poziomie L4-L5 poziom operowany z fenestracja prawostronna, tylna, podwięzadłowa pośrodkowa, paramedialna i boczna prawostronna nawrotowa przepuklina dysku wkl. 6x20x12mm, uciskająca przednią ścianę worka oponowego, schodząca nieco doogonowo, w prawym zachyłku bocznym kanału, konfliktująca z prawymi korzeniami. po kontraście widoczne niewielkie zmiany bliznowate przy przedniej ścianie worka oponowego i w okolicy prawych korzeni. na poziomie L5-S1 tylna, posrodkowa wypuklina tarczy miedzy kręgowej modelująca przednia ścianę worka oponowego zachyłki boczne i otwory międzykręgowe. Moje pytanie czy w moim przypadku druga operacja jest konieczna. mam niedowład prawej nogi i lekko opadająca praw stope. I co z tymi trzema wypuklinami, jeżeli zoperuje przepuklinę to żebym za niedługi czas nie musiała iść na kolejna operacje.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak skutecznie leczyć przepuklinę kręgosłupa?

Posiadam przepuklinę dysku L4/5. Mrowienie na obie kończyny problemy z chodzeniem , zaleconą mam rehabilitację lub operację ,dodatkowo posiadam chrypę od 2 miesięcy leczę się i nie ma poprawy ,co mogę dalej robić.Czy może zmienić lekarza. Pozdrawiam.
odpowiada 1 ekspert:
 Marcin Kapturski
Marcin Kapturski

Czy opadnięta stopa jest od neuropatii?

Witam jestem po operacji kręgosłupa 31.12.2017r. Operacyjnie usunięto dużą skostniałą przepuklinę dysku,która wbita była w worek oponowy w miejsce odejścia korzenia.Wykonano hemilaminektomie L5po lewej stronie z uwolnieniem korzeni L5 i S1po tej stronie.Przed operacją opadła mi stopa.Zaznaczam że choruje na... Witam jestem po operacji kręgosłupa 31.12.2017r. Operacyjnie usunięto dużą skostniałą przepuklinę dysku,która wbita była w worek oponowy w miejsce odejścia korzenia.Wykonano hemilaminektomie L5po lewej stronie z uwolnieniem korzeni L5 i S1po tej stronie.Przed operacją opadła mi stopa.Zaznaczam że choruje na cukrzyce typu II 25 lat nie mogę zrobić badań EMS mam wszczepiony rozrusznik.Jak mogę się dowiedzieć czy to od Neuropati, opadła mi stopa czy od kregosłupa .Stopa mimo rechabilitacji opadnienta bez poprawy. Dziękuje za odpowiedż. Bogusław
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co znaczy przepuklina dysku na wysokości L5 S1?

Witam. Mam przepukline dysku na wysokosci L5 S1 po wypadku w samochodzie.Jestem wysportowana osoba I dopuki nie mam za duzo stresu lub kolejnych wypadkow mine coal regenerowalo sie. Niestety nie mialam zbyt wiele szczescia i najprzyjemniejszej sytuacji, wiec mialam kolejny... Witam. Mam przepukline dysku na wysokosci L5 S1 po wypadku w samochodzie.Jestem wysportowana osoba I dopuki nie mam za duzo stresu lub kolejnych wypadkow mine coal regenerowalo sie. Niestety nie mialam zbyt wiele szczescia i najprzyjemniejszej sytuacji, wiec mialam kolejny wypadek ktory pogorszyl sprawe jakies pol roku temu, dostalam lekkiego ataku rwy kulszowej, ktory bezpowrotnie minal. Niestety dwa miesiace temu znalazlam sie w bardzo stresowej sytuacji przez dluzszy okres i w tym samym czasie poddzwignelam ciezki przedmiot. Uslyszalam chrupniecie i trzesk w okolicach plecow i natychmiast rwacy nie do wytrzymania bol w calym biodrze, ktory nie ustapil przez tydzien . Udalam sie do szpitala bo nie moglam sie juz ruszyc z lozka przez pare dni i na prawde nigdy nie bylo tak zle. Czekam jeszcze jeden miesiac na rezonans magnetyczny, ktory powinnam rozjasnic sytuacji, no niestety nie stac mnie n.a. prywanty. Lekarz podejrzewa jakies uszkodzenie miesni otaczajacych staw biodrowy, ktory doszedl do poprzedniego urazu. Natomiast od jakichs dwoch tygodni czuje okropny bol nerwu kulszowego idacy as do duzego palca u stopy i czuje miejsce w ktorym mialam przepukline kompletnie zniszczone i obolale. Boli mnie cale biodro, czuje wszystkie "razace mnie nerwu, rwa boli tym razem na powaznie I man problem z normalnym chodzeniem. Musialam zaprzestac uprawiania sportu, ale powoli zaczynam dbac o siebie I chodzic n.a. basen itp biore witamine B, ibuprofen, witaminy na mocne kosci .bolu chyba kazda ilosc jestem w stanie wytrzymac I nigdy nie zgodze sue n.a. chirurgiczna opcje, wole dojsc do siebie w miare naturalnie poniewaz jestem bylym sportowcem now poddaje sie. Czy myslicie ze moj obecny Stan moze byc spowodowany po prostu bardzo zlym stanem nerwu kulszowego,promieniujacym do calego biodra szczegolnie przedniej czesci, czy tez doszedl mi dodatkowy problem z biodrem jakos Stan zwyrodnieniowy czy uszkodzenie. Bardzo prosze o police I opinie. Ka 30 lat.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Korzystanie z solarium 5 tygodni po usunięciu dysku i przepukliny w odcinku lędźwiowym

Witam,jestem 5 tygodni po usunięciu dysku i przepukliny w odcinku lędzwiowym kręgosłupa. Czy mogę już korzystać z solarium? (jestem po kontroli i jest wszystko ok). Pozdrawiam.
odpowiada 2 ekspertów:
Dr n. med. Marek Rawski
Dr n. med. Marek Rawski
Lek. Zbigniew Żurawski
Lek. Zbigniew Żurawski

Po jakim czasie mogę kierować smaochodem po operacji dysku?

Witam jestem po operacji 5.5 tygodnia miałem usunięty dysk L4/L5 i przepukline po jakim czasie moge kierować samochodem pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy można jeździć konno po operacji kręgosłupa?

Witam. Około 5 lat temu miałam usuwaną operacyjnie przepuklinę dysku L5/S1. Mam też kilka lekkich wypuklin w odcinku lędźwiowym. Właśnie wróciłam z sanatorium. Jestem po serii masaży i ćwiczeń wzmacniających mięśnie pleców i brzucha. Nie odczuwam żadnego bólu w kręgosłupie... Witam. Około 5 lat temu miałam usuwaną operacyjnie przepuklinę dysku L5/S1. Mam też kilka lekkich wypuklin w odcinku lędźwiowym. Właśnie wróciłam z sanatorium. Jestem po serii masaży i ćwiczeń wzmacniających mięśnie pleców i brzucha. Nie odczuwam żadnego bólu w kręgosłupie ani promieniowania do nóg. Chciałabym wrócić do rekreacyjnej jazdy konnej raz w tygodniu na spokojnym koniu, który nie wybija. Wydaje mi się, że teraz jest dobry moment, żeby to zrobić. Czy są jakieś medyczne przeciwwskazania?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza przepuklina z uciskiem nerwu prawostronnego?

Mam 38 lat jestem rolnikiem lecze się na kręgosłup dysk od 2,3,4,s5 przepuklina z uciskiem nerwu prawo stronego mjałem jusz 3 zastrzyki w kręgosłup w Olsztynie po tygodniu nie mogę normalnie się poruszać mam okropny ból prawej nogi nie mogę... Mam 38 lat jestem rolnikiem lecze się na kręgosłup dysk od 2,3,4,s5 przepuklina z uciskiem nerwu prawo stronego mjałem jusz 3 zastrzyki w kręgosłup w Olsztynie po tygodniu nie mogę normalnie się poruszać mam okropny ból prawej nogi nie mogę naniej stać a rehabilitację zaczynam dopiero w poniedziałek jak wytrzymać z bólu dzie żaden lek nie pomaga z gury dziękuję
odpowiada 1 ekspert:
 Marcin Kapturski
Marcin Kapturski

Czy przy przepuklinie kręgosłupa mogą wystąpić objawy zawału?

mam przepuklinę kregoslupa piersiowego z przesunieciem dysku czy mogą wystapic objawu tzw.pseudo zawału
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Katarzyna Szymczak
Lek. Katarzyna Szymczak

Jak leczyć przepuklinę kręgosłupa szyjnego?

przepuklina kregoslupa szyjnego.....bol...wysunely sie dyski..jak leczyc?czy konieczna jest operacja?czy bezpieczne jest wsuniecie dyskow na miejsce?
odpowiada 2 ekspertów:
Dr n. med. Marek Rawski
Dr n. med. Marek Rawski
Lek. Zbigniew Żurawski
Lek. Zbigniew Żurawski

Jakie leki mogę stosować na ten ból kręgosłupa?

Witam, jestem w 24 tygodniu ciazy, mam okropny ból krwgoslupa ledwiowego promieniujacy do orawej nogi. Ani sie schylic ani nawet siedziec. Lezalam w szpitalu rok temu mam przepukline i raz bylo wysuniecie dysku. Co mam dalej robic ? Jakie leki mi mozna ?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy mogę stosować rowerek treningowy poziomy po operacji przepukliny kręgosłupa?

Witam Pytanie kieruje do fizjoterapeuty. W piątek (3.08.18) mam operacje przepukliny kręgosłupa, wypadnięte dwa dyski. Czy zakup rowerka treningowego POZIOMEGO będzie dobrym rozwiązaniem, żeby się rehabilitować na nim po wyjściu do domu. Dokładnie chodzi o model HS-070L Helix. Z góry dziękuje za odpowiedź.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski
Patronaty