Dlaczego podczas przyjmowania tabletek wystąpił przedwcześnie okres?

Witam. Przyjmuję tabletki antykoncepcyjne. Prawidłowo jutro powinnam zacząć 7-dniową przerwę i powinien pojawić się okres. Niestety, dzisiaj zauważyłam, że mam krew na majtach. Co to oznacza? Czy powinnam już dzisiaj zacząć 7-dniową przerwę, ale wtedy nie przyjmę prawidłowo 21 tabletek tylko 20. Czy przyjąć normalnie i od jutra zacząć przerwę? Dziękuje za odpowiedż. Pozdrawiam!

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Plamienia są normalnym zjawiskiem trakcie brania trzech pierwszych opakowań tabletek. Dodatkowo co któreś opakowanie tabletek może dochodzić do zaburzeń krwawienia, które będzie się objawiać plamieniami/krwawieniami w trakcie ich przyjmowania, czy brakiem krwawienia w czasie przerwy. Im bliżej przerwy tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia takiego nieplanowanego krwawienia. Należy je traktować jako działanie niepożądane tabletek.

Może Pani kontynuować branie tabletek, aż do końca lub skończyć na 20 tabletce.Nie ma to znaczenia dla skuteczności antykoncepcji. Ważne jest jedynie, w razie skrócenia czasu brania tabletek do dwudziestu dni, aby nie wydłużać przerwy, czyli zacząć kolejne opakowanie również jeden dzień wcześniej.

Pozdrawiam serdecznie!