Dlaczego poziom Ca 19-9 wzrasta?

Robiąc rutynowe badania krwi, zauważyłem, że antygen ca-19 zmienia swoje wartości, np w grudniu było 39 w lutym 21 w marcu 19 a w kwietniu 26. Norma jest do 37. Miałem mri jamy brzusznej jest w normie, enzymy trzustkowe i wątrobowe też. Ale wyczytałem, że antygen ten występuje również w slinie oraz oskrzelach i płucach. Aktualnie mam alergiczne zapalenie oskrzeli i zwiększoną wydzielinę oskrzelową, czy tym samym to może powodować wzrost stężenia?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pan kontrolne badania krwi. To najlepsza profilaktyka w kierunku wielu chorób. Dzięki temu można również ocenić stan funkcjonowania organizmu oraz w porę wychwycić poważniejsze schorzenia.

Nie napisał Pan, dlaczego tak często wykonuje badanie Ca-19. Jest to marker nowotworowy, który zazwyczaj jest wykonywany w podejrzeniu lub kontroli leczenia nowotworów przewodu pokarmowego, zwłaszcza trzustki. Jest to antygen obecny i stale rosnący zazwyczaj przy raku trzustki. Jego podwyższenie może również występować nowotworach jelita grubego, czy dróg żółciowych.

Należy podkreślić, że podwyższony marker Ca-19 pojawia się przy chorobach układu oddechowego, również przy mukowiscydozie, czy nowotworze płuc. Przy większych stanach zapalnych oskrzeli czy płuc może wystąpić niewielkie podwyższenie wartości tego antygenu.

Prawdopodobnie ten niewielki wzrost stężenia markera spowodowany mógł być stanami zapalnymi dróg oddechowych. Zalecamy Panu w razie wątpliwości konsultację z lekarzem pulmonologiem i gastrologiem. Specjalista zdecyduje na podstawie dotychczasowych badań o konieczności dalszej kontroli tego antygenu.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/antygen-nowotworowy-ca-19-9

https://portal.abczdrowie.pl/markery-nowotworowe-metody-badania-ceny

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.