Dlaczego poziom cukru jest tak wysoki?

Witam. Choruję na cukrzycę typu 1 od 8 lat (obecnie mam 23lata), bardzo często, prawie co dziennie zauważam u siebie rano poziom cukru powyżej 200. Nie wiem skąd bierze się u mnie taki poziom cukru, nie jem wieczorem raczej nic takor co mogłoby to powodować, ponadto już nie raz zwiekszalam dawkę podstawową na kompie insulnowej na godziny poranne (tj. 4,5,6 i 7) nic to nie zmienia, a przecież w nieskończoność nie mogę zwiększać tej dawki. Tak wysoki cukier źle na mnie wpływa, codziennie rano jestem ociezala i źle się czuję, nie mówiąc już o ogólnym złym wpływie tak wysokiego cukru na organizm. Bardzo proszę o wskazówki i porady. Pozostawiam, Ania.

Pani Aniu, cukrzyca typu 1 jest chorobą która wymaga indywidualnego podejścia do pacjenta oraz wsparcia w systemie żywieniowym . Niestety nie mam Pani wyników badań i nie wiem jak wygląda Pani codzienna dieta i zwyczaje.
Mogę zaproponować kilka kwestii, na które powinna Pani zwrócić uwagę:
- Jak wygląda wieczorny posiłek?
- O której godzinie go Pani spożywa?
- Czy spożywa Pani tłuste posiłki wieczorami? Tłuszcz znacznie przedłuża czas opróżnienia żołądka, a tym samym wchłanianie cukru do krwi. Może się okazać, że na przykład po wieczornej pizzy, glukoza wzrośnie dopiero za 5 godzin, czyli niedługo przed pobudką.
- Czy dobrze przelicza Pani wieczorne wymienniki do posiłku na pompie? Może bolus przedłużony jest za mały?
- Czy pompa jest sprawna, a wkłucie wymieniane i podłączane w dobrych miejscach? Czy dba Pani o wymianę i czystość wymiennych części pompy?
Proszę skonsultować się z prowadzącym diabetologiem i rozważyć wizytę u dietetyka. W połączeniu sił dwóch specjalistów może kryć się rozwiązanie zagadki wysokich glikemii porannych.
Pozdrawiam i życzę zdrowia, Marek Aleksander Przondo Dyplomowany dietetyk http://dietetyczny.guru/ http://facebook.com/dietetycznyguru/