Dlaczego przeciążam kolana na treningach?

Witam. Pewnego dnia poszedłem do lekarza z bólem kolan, okazaly sie przeciazeniem po treningu.Mialem RTG stawu.Lekarz nagadal mi,ze na starosc moge miec problemy.Bylem po roku u ortopedy z RTG,ktory stwierdzil,ze nic powanego nie ma i moge trenowac psort(studiuje awf) jakis delikatny konflikt udowo-panewowy,wrodzone.Cale zycie trenowalem,nic mnie nie bolalo,choc mam nerwice i od czasu diagnozy czuje czasem bole,ale bardziej miesnie, niz staw.Przy sporcie nic. Czy to kwestia psychiki?

Szanowny Panie,

Przyznam, że nie do końca rozumiem Pana pytanie. Jeżeli pyta Pan o to, czy możliwe jest by na skutek nerwicy odczuwać bóle w kolanach, to owszem, jest to możliwe. W przypadku nerwicy możliwe jest odczuwanie całego wachlarza różnych objawów - począwszy od trudności z oddychaniem, bóli różnej lokalizacji, trzęsących się rąk na trudnościach ze strony układu pokarmowego skończywszy. Trudność diagnostyczna polega na tym, że zazwyczaj objawy te są identyczne w subiektywnym odczuciu chorego jak te, które pojawiają się w przypadku choroby somatycznej. Innymi słowy - chory cierpi tak samo w przypadku pochodzenia nerwicowego objawów jak w przypadku chorego narządu. Możliwe są więc zarówno bóle mięśniowe, jak i bóle stawowe.
Jedynym sposobem jest gruntowne przebadanie pod kątem choroby somatycznej celem jej wykluczenia. W Pana przypadku sugerowałabym monitorowanie sytuacji i w przypadku powtórzenia objawów ponowienie badań. Jeżeli one wykluczą podłoże somatyczne, należy skierować się do lekarza psychiatry celem potwierdzenia nerwicowego pochodzenia objawów.
Życzę Panu powodzenia