Dlaczego sporadyczne zażycie Estazolamu wykazuje działanie antydepresyjne?

Od jakiegoś czasu borykam się z zaburzeniami nastroju (konkretnie - brak motywacji - nawet funkcjonując pozornie dobrze, muszę się zmuszać do każdej czynności, ostatnio też napady lęku). Z jednej strony to kwestia problemów domowych (uczęszczałam na psychoterapię, niestety została przerwana z powodu ciązy terapeutki). Chciałam jednak zapytać o coś innego. Zauważyłam, że sporadycznezażycie Estazolamu wywiera na mnie efekt antydepresyjny. Jak to możliwe i co to mówi o moich neuroprzekaźnikach?

Witam, lek jest stosowany krótkotrwale. Głównie ma działanie nasenne ale również krótkotrwałe działanie uspokajające i przeciwlękowe. Warto skonsultować się z lekarzem psychiatrą w kwestii stosowania leku oraz możliwości dostosowania leczenia farmakologicznego w Pani przypadku, jeżeli widzi Pani korzyści z brania leków. Jeżeli korzystała Pani z pomocy terapeuty, proszę się zastanowić czy ponownie nie podjąć terapii u innego psychologa. Pozdrawiam serdecznie

Lek jest pochodną benzodiazepiny, stosowany jest w krótkotrwałym leczeniu zaburzeń snu. Zażywając lek nie przeżywa Pani objawów, za to udaje się Pani wyspać, a to może mieć znaczący wpływ na nastrój.
Rozumiem także, że trudno rozpocząć na nowo terapię, w sytuacji, gdy została ona przerwana, warto jednak pomyśleć o kontynuacji (nawet u innego psychoterapeuty). Szczególne jeśli zauważa Pani nawrót, a warunki zewnętrzne i trudności sprzyjają pojawianiu się objawów.