Dlaczego tworzą się ogniska zapalne w mózgu?

Od czego mogą się tworzyć ogniska zapalne w mózgu ? Mam zdiagnozowane SM,ale czy są jakies inne tego przyczyny ?

Lek. Magdalena Pikul

WItam!
Ewentualnych przyczyn jest tak wiele że nie sposób je wymienić. Mogą to być infekcje wirusowe (np. zapalenie mózgu w przebiegu wścieklizny, zapalenie mózgu La Crosse, różyczkowe zapalenie mózgu, cytomegalowirusowe zapalenie mózgu, zapalenie mózgu spowodowane wirusem odry) bakteryjne (np. gruźlicze, boreliozowe) pierwotniakowe. Może być niezwiązane z infekcją np. zapalenie wywołane procesem demielinizacyjnym.
Proces zapalny tworzy się także tam gdzie pojawia się tkanka martwicza (tu zaliczymy wszelkiego typu udary, choroby nowotworowe) Należy brać pod uwagę co jest najbardziej prawdopodobną przyczyną w Pani przypadku.