Co oznacza badania mózgu?

Układ korowy nieposzerzony, nieprzemieszczony. Na granicy korowo-podkorowej obu półkuli mózgu widoczne są dość, rozsiane okrągławe ogniska hiperintensywne w obszarach T2 zależnych i Flair, największe ognisko widoczne w płacie czołowym prawym o śr.,. ok 6,6 mm- zmiany demielinizacyjne – tło naczyniopochodne? Inne? W ich obrębie po dożylnym podaniu środka kontrastowego nie obserwuje się patologicznych wzmocnień,. Nie stwierdza się cech procesu wypierającego w obrębie OUN. Interpretacja

W tym wieku w obrębie mózgu nie powinno być żadnych zmian, zwłaszcza w takiej ilości. Charakter zmian wymaga wyjaśnienia i w zależności od ich przyczyny należy podjąć stosowane leczenie.
Jeżeli są to zmiany naczyniopochodne wymagają wyjaśnienia przyczyny.
U osób starszych najczęściej jest to miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca. Inne są natomiast przyczyny u osób młodych.
Należałoby wykonać badanie układu sercowo-naczyniowego, wykluczyć schorzenia hematologiczne i układowe
W tym wypadku należałoby wykonać echo serca (najlepiej przezprzełykowe) celem wykluczenia drożnego otworu owalnego, holter EKG w kierunku zaburzeń rytmu serca, oraz usg tt domózgowych.
Z badań laboratoryjnych należy oznaczyć układ krzepnięcia, lipidogram, homocysteinę, wykonać badania w kierunku zespołu antyfosfolipidowego oraz chorób układowych.
Jeżeli są to zmiany demielinizacyjne w przebiegu procesu demielinizacyjnego leczenie jest inne niż w przypadku zmian naczyniowych.
Wiem, że brzmi to mądrze i skomplikowanie ale dobry lekarz będzie wiedział o co chodzi.