Obustronnie podkorowo w płatach ciemieniowych widoczne są rozsiane drobne zmiany hyperintensywne

Witam Jola 56 lat i od wielu lat mam bóle głowy. Mój wynik rezonansu : Obustronnie podkorowo w płatach ciemieniowych widoczne są rozsiane drobne zmiany hyperintensywne w sekwencjach T2 i FLAIR.Obraz może odpowiadać przewlekłym zmianom naczyniowym lub niecharakterystycznej demielinizacji. Poza tym zmian patologicznych mózgowia nie uwidoczniono. Układ komorowy symetryczny nieprzemieszczony, nieuciśniety. Pozdrawiam

Najczęściej powstają jako konsekwencja chorób sercowo-naczyniowych, z których najczęściej wymienia się nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, hipercholesterolemię. Poza tym ważnym czynnikiem ryzyka jest palenie papierosów, cukrzyca i miażdżyca tętnic domózgowych Inne są natomiast przyczyny u osób młodych.
Należałoby wykonać badanie układu sercowo-naczyniowego, wykluczyć schorzenia hematologiczne i układowe.
W tym wypadku należałoby wykonać echo serca (najlepiej przezprzełykowe) celem wykluczenia drożnego otworu owalnego, holter EKG w kierunku zaburzeń rytmu serca, oraz usg tt domózgowych.
Z badań laboratoryjnych należy oznaczyć układ krzepnięcia, lipidogram, homocysteinę, wykonać badania w kierunku zespołu antyfosfolipidowego oraz chorób układowych.
Wiem, że brzmi to mądrze i skomplikowanie ale dobry lekarz będzie wiedział o co chodzi.