Dlaczego w moim badaniu MRI głowy nie ma mowy o rdzeniu kręgowym?

Witam wykonałam wczoraj badanie MRI głowy bez kontrastu ponieważ jestem w II trym.ciązy, nie podano mi go. Niczego niepokojącego nie znaleziono ale nie ma w nim np mowy o rdzeniu kręgowym, czy to dlatego ze nie było kontrastu?

Rdzeń kręgowy jest częścią ośrodkowego układu nerwowego zlokalizowaną w kanale kręgowym wewnątrz kręgosłupa. Aby ocenić rdzeń kręgowy w oparciu o badanie MR, należy określić przewidziany do badania jego wybrany fragment, czyli wykonać badanie MR odcinka szyjnego, piersiowego lub lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Badanie MR głowy umożliwia ocenę jedynie górnej części ośrodkowego układu nerwowego, czyli mózgowia, które wypełnia jamę czaszki. Mózgowie tworzą : mózg, móżdżek i pień mózgu, którego najniższa część to rdzeń przedłużony. Dopiero w wielkim otworze czaszki, u jej podstawy, w miejscu połączenia z kręgosłupem, rdzeń przedłużony przechodzi w rdzeń kręgowy, którego w ogóle nie widać w badaniu MR głowy, niezależnie od podania kontrastu. Gdyby wykonywano Pani badanie MR jamy brzusznej, to zapewne udałoby się w tym 1 badaniu MR ocenić zarówno struktury głowy z mózgowiem, jak i kręgosłupa z rdzeniem kręgowym, ale nie Pani - tylko Pani płodu. Mimo iż badanie MR nie naraża organizmu na promieniowanie rentgenowskie, to jednak ze względu na szczególną troskę i daleko posuniętą ostrożność podyktowaną wrażliwością płodu na wszelkie bodźce fizyczne i chemiczne, badanie MR wykonuje się w ciąży tylko w wyjątkowo koniecznych przypadkach.