Analiza wyniku badania MRI kręgosłupa u trzydziestosześciolatki

Witam, proszę o ocenę wyników kręgosłupa, mam 36 lat. MR odcinka szyjnego bez kontrastu - zniesienie fizjologicznej lordozy szyjnej. Zwyrodnieniowe zaostrzenie krawędzi kręgów, również w kierunku dokanałowym. Niewielkiego stopnia centralne uwypuklenie tarczy C4-5, C6-7 oraz centralno-prawostronne C5-6 ze spłyceniem przedniej rezerwy płynowej kanału kręgowego. Wys. trzonów zachowana. Rdzeń kręgowy normosygnałowy. MR odcinka piersiowego kręgosłupa bez kontrastu - kyfoza piersiowa zachowana. Przepuklina dotrzonowa dolnej blaszki granicznej trzonu Th9 ze strefą zmienionego przeciążeniowo szpiku wokół. Poza tym trzony kręgów o niezmienionej wysokości oraz intensywności sygnału. Tarcze międzykręgowe o prawidłowym stopniu uwodnienia, niezmienionej wysokości oraz bez cech dokanałowego przemieszczenia. Nie stwierdzono patologicznego sygnału w obrębie tkanek miękkich około kręgosłupowych. Morfologia sygnału rdzenia kręgowego prawidłowa. MR odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa bez kontrastu - lordoza lędźwiowa zachowana. Minimalne uwypuklenie pierścienia włóknistego krążka L4-5 bez cech ucisku struktur nerwowych. Wys. trzonów zachowana. Stożek końcowy normosygnałowy. Dziękuję.

Witam! Każde badanie obrazowe należy rozpatrywać wraz z wywiadem chorobowym oraz badanie fizykalnym pacjenta. W opisanej sytuacji można się odnieść jedynie do samego wyniku badania MR, przez co trudno ocenić całość obrazu klinicznego. W wykonaniu badaniu stwierdzono zmiany zwyrodnieniowe we wszystkich odcinkach kręgosłupa. Zmiany nie powodują ucisku struktur nerwowych. W przypadku opisywanych zmian wskazane może być leczenie zachowawcze - rehabilitacja i farmakoterapia. Rehabilitacja powinna opierać się na fizykoterapii oraz ćwiczeniach ruchowych. Ulgę mogą przynieść leki zwiotczające mięśnie przykręgosłupowe oraz leki z grupy NLPZ. Proponuję skonsultować wynik badania z neurologiem. Pozdrawiam serdecznie!