Dlaczego wciąż mam plamienie podczas stosowania leku Atywia?

Witam, stosuje tabletki atywia. Brałam je już pare lat temu i miałam przerwe. Kiedy zaczynałam nie występowało nieplanowane krwawienie ani żadne inne niepokojące objawy. Niedawno zaczęłam nowe opakowanie ( po 1,5 rocznej przerwie) i pierwszą tabletkę przyjęłam w pierwszym dniu okresu. Przyjęłam już 15 tabletek i ciągle plamie/krwawie tak mocniej. Przy stosunku odczuwam lekki dyskomfort. Przy oddawaniu moczu czuje jakbym miała zapalenie pęcherza...
KOBIETA, 21 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

niepokojące objawy, takie jak krwawienie między okresami, dyskomfort podczas stosunku i dolegliwości związane z pęcherzem, mogą być związane z wieloma czynnikami, w tym ze zmianą preparatu antykoncepcyjnego. Atywia to lek hormonalny, a reakcje na niego mogą się różnić. Możliwe jest dostosowanie organizmu do nowego cyklu hormonalnego, jednak jeśli objawy utrzymują się, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem. Możliwe przyczyny to również infekcje lub inne zaburzenia ginekologiczne. Skoro plamienie się wydłuża, to może trzeba będzie pomyśleć o zmianie preparatu oraz wykonaniu dokładnej diagnostyki. Lekarz wykona badanie ginekologiczne, USG oraz zbierze z Panią wywiad. Może też zlecić badania hormonalne. Dlatego też warto w tej sytuacji podjąć kontakt z ginekologiem, aby uciążliwe plamienia skończyły się jak najszybciej.

Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/atywia-daily-sklad-dzialanie-wskazania-i-przeciwwskazania https://leki.abczdrowie.pl/p/atywia-exeltis-poland-sp-z-o-o

https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-przed-okresem-srodek-cyklu-antykoncepcja

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.