Dlaczego wciąż nie mam miesiączki?

Mam 17 lat, w tym roku kończę 18. Stwierdzono u mnie pierwotny brak miesiączki. Odwiedziałam woelu lekarzy i zapłaciłam dużo pieniedzy, ale i tak nic się nie dowiedziałam. Miałam robione badania hormonów. Niedawno robiłam usg brzucha, wykryto na nim, że mam za małą macicę i nie widać było prawego jajnika. Pani ginekolog kazała mi się wybrać do specjalisty endokrynologa, u którego byłam wcześniej. Odsyłają mnie jeden do drugiego. Właściwe nie wiem, co to znaczy. I jak to się skończy... Czy nie będę mogła mieć dzieci? I czy dostanę w końcu upragnioną miesiączkę, której nigdy jeszcze nie dostałam? Wspomnę jeszcze ze bardzo przytyłam, brzuch mam jak balon...

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niestety, nie mogę tak naprawdę Pani pomóc poprzez kontakt internetowy... Myślę, że to nie jest tak, że lekarze "odsyłają" Panią, bo chcą się Pani pozbyć. Po prostu Pani przypadek jest trudny i jeśli dany lekarz stwierdzi, że nie umie Pani pomóc, to kieruje Panią do drugiego, w nadziei, że tamten ma większą wiedzę w tej dziedzinie.

Pierwotny brak miesiączki może być spowodowany różnymi schorzeniami - zaburzeniami hormonalnymi, wadami genetycznymi, niedorozwojem narządów płciowych. Ewentualne leczenie pierwotnego braku miesiączki i rokowanie (w niektórych przypadkach posiadanie dziecka jest możliwe, w innych niestety nie), zależy oczywiście od przyczyny, która go wywołała. Należy szukać tej przyczyny. Nie musi się Pani leczyć prywatnie - pierwotny brak miesiączki to nie jest błahe schorzenie i jego diagnostyka i leczenie jest refundowane.

Pozdrawiam!