Mam 14 lat i nie mam jeszcze miesiączki. Dlaczego?

Witam. Chodzę do 1 klasy gimnazjum i 28 maja będę miała już 14 lat, a miesiączki brak. Owłosienie łonowe mam bardzo duże, a o piersiach mogę sobie tylko pomarzyć. Cytując jestem płaska jak deska, o czym niestety często przypominają mi koledzy z klasy. Posiadam nawet przezwisko Deska. Jedna pierś jest większa od drugiej. Mam śluz, który ma kolor biały, choć nie zawsze się pojawia. W klasie 6 w wieku 12-13 lat jeden raz pojawił mi się brązowy śluz. Miałam też bolesne skurcze, które pojawiły się już w 4 klasie - 10 lat i później, a teraz nic. Moja mama dostała okres w wieku 13 lat, Babcia (mama mojej mamy w wieku 14 lat ). Jestem bardzo szczupła, wręcz mam niedowagę ok. 5 kg. Jestem stosunkowo wysoka. Miałam problemy skórne z twarzą, mianowicie lekki trądzik, a teraz prawie nic nie mam. Jestem tym bardzo zmartwiona, bo w końcu muszę go dostać, Boję się, że mam jakieś zaburzenia hormonalne, albo niedorozwój macicy lub gorzej. Nigdy nie byłam u ginekologa. Bardzo proszę o pomoc! Sara K- Ch.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Jak na razie nie widzę powodu do niepokoju. W naszej szerokości geograficznej pierwsza miesiączka powinna pojawić się do 16 roku życia. Fakt, że Twoja mama i babcia zaczęły miesiączkować w podobny wieku nie musi determinować Twojego dojrzewania. Sama w swoim poście odpowiadasz sobie na pytanie co może ( ale nie musi) być przyczyną niewystąpienia menarche-masz niedowagę. Hormony płciowe ulegają przemianom właśnie w tkance tłuszczowej, której Ty nie posiadasz za wiele.
Myślę, że warto spokojnie poczekać jeszcze kilka miesięcy. Fakt wystąpienia owłosienia łonowego świadczy że zaczęłaś dojrzewać.
Jeżeli będziesz się nadal martwić proponuję udać się do ginekologa, który Cię zbada i jednoznacznie będzie mógł ocenić Twój rozwój.

Pozdrawiam.