Nie mam miesiączki - dlaczego?

Od 4 klasy podstawowej nie mam okresu ... jestem teraz w 6 kl. Ale bardzo dużo ćwiczę czy od tego nie mam miesiączki? Bo jak miałam tom miesiączkę to ćwiczyłam, a do lekarza nie pójdę bo się u boje że coś będzie mi sprawdzał ;/ proszę  o odpowiedź  ;]

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Z opisu jaki zamieściłaś nie do końca można wywnioskować czy nigdy jeszcze nie miałaś miesiączki, czy pojawiła się ona jak byłaś w 4 klasie i następnie zanikła.
Pamiętaj jednak, że fizjologicznie miesiączka po raz pierwszy może się pojawić nawet do 16 roku życia i jest to zmienne osobniczo. Dopiero jeśli nastolatka po 16 roku życia nie ma miesiączki stwierdza się stan zwany pierwotnym brakiem miesiączki i rozpoczyna się diagnostykę. Teoretycznie nie ma zatem koniecznych wskazań byś konsultowała się z ginekologiem.
Ponadto pamiętaj, że u młodych kobiet podczas całego okresu dojrzewania miesiączka często ma charakter nieregularny, co jest fizjologią.
Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości porozmawiaj z Mamą lub skonsultuj się z ginekologiem.