Czy masturbacja przeszkadza w tym, że nie dostałam jeszcze pierwszej miesiączki?

Moja siostra dostała miesiączki w szóstej klasie. Ja idę już do drugiej gimnazjum i bardzo się martwię, że u mnie się ona jeszcze nie pojawiła. Zastanawiam się czy wpływ na to ma to, że się masturbuję? Pomocy! Zrobię wszystko by wreszcie dostać miesiączki. Mam już oznaki: śluz owłosienie itp.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Masturbacja nie ma wpływu na wystąpienie miesiączki. Jeśli miesiączka nie pojawi się przed 16 rokiem życia, to może być konieczna wizyta u ginekologa.