Nie mam miesiączki

Dzień dobry, mam 15 lat i mam pytanie, czemu jeszcze nie mam miesiączki? Wszystkie koleżanki mają, a ja nie, i się ze mnie śmieją, bo one dostały bardzo wcześnie, w 4-6 klasie podstawówki, a ja chodzę do 2 klasy gimnazjum i jeszcze nie dostałam. Dlaczego? Proszę, odpowiedzcie mi. Moja koleżanka, która chodzi ze mną do klasy, jest bardzo mała i dostała ją. Jestem jedyną, która niedostała. DLACZEGO ? :( mój e-mel igula95@buziaczek.pl
15 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

czas wystąpienia pierwszej miesiączki jest bardzo zróżnicowany i jest cechą osobniczą. Uważa się, że miesiączka nie powinna pojawić się później niż w 16 roku życia, choć znane są przypadki, gdy nastąpiło to później. Proszę zapytać mamę, kiedy ona zaczęła miesiączkować, gdyż wczesne/późne pierwsze miesiączki występują zazwyczaj rodzinnie. Dlatego nie musi się Pani na razie martwić.