Brak miesiączki przy stracie wagi

Witam. Jak wcześniej pisałam, nie miesiączkuję już od 4 miesięcy. Podobna sytuacja zdarzyła mi się około roku temu, ale nie miesiączkowałam wtedy 3 miesiące. Mam 15 lat, jestem w 2 gimnazjum, a po raz pierwszy miesiączkę dostałam w połowie 6 klasy. Aktualnie próbuję trochę zrzucić i bardzo mało jem oraz codziennie wykonuje po 100 brzuszków. Czy brak miesiączki może być spowodowany odchudzaniem? Dodam, że nie popadłam w anoreksję, czy też nie jestem za chuda, bo przy wzroście 173 ważę 61 kg. Z góry dziękuję za pomoc :)

Witam serdecznie,

Zaburzenia cyklu miesiączkowego mogą być spowodowane zbyt szybką utratą kilkogramów. Obecnie nie spełniasz kryterium rozpoznania anoreksji (ze względu na deklarowaną masę ciała, która jest prawidłowa). Jednak Twoje skoncentrowanie się na temacie odchudzania, restrykcyjna dieta, tendencja do obniżania masy ciała opisywane w poprzednich Twoich wypowiedziach, mogą wskazywać na znalezienie się w grupie ryzyka. Anoreksja nie rozwija się z dnia na dzień, warto o tym pamiętać.
Proponuję, abyś skonsultowała się z ginekologiem, aby wykluczyć inne przyczyny zaburzeń cyklu miesiączkowego.

Z pozdrowieniami