Dlaczego co jakiś czas nie mam miesiączki?

Witam. Mam problem. Mam 17 lat, od 3 lat miesiączkuję. Na początku miesiączki nie były idealnie regularne, spóźniały się 2-3 dni, ale zawsze były. Po jakimś czasie przestałam miesiączkować przez ok. 4 miesiące. Było to w minione wakacje. Nagle miesiączka się pojawiła i wszystko było idealnie, jak w zegarku, przez długi czas. Bardzo się cieszyłam. Ale teraz sytuacja się powtarza, nie miesiączkuję od czerwca (wtedy miałam ostatnią miesiączkę). Znów są wakacje, a ja tej miesiączki nie mam. Mam 173 cm i ważę 75 kg. Ostatnio waga mi troszkę spadła, ale niewiele. Jeżeli chodzi o stres, miałam go dużo, ponieważ miałam problemy rodzinne. Teraz denerwuję się bardzo brakiem miesiączki, ale mam nadzieję, że wszystko się jeszcze ureguluje. Postanowiłam poczekać do końca wakacji - jeżeli miesiączka się nie pojawi, powiem mamie i udam się do lekarza. Ale czy mam powody do zamartwiania się? Myslę, że ten stres w niczym mi nie pomoże. Bardzo dużo naczytałam się w Internecie, co jeszcze bardziej wpędza mnie w strach. Potrzebuję dokładnej porady. Chcę żeby miesiączki były regularne, tak jak wcześniej. Moje koleżanki w moim wieku mają podobne problemy. Proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przez kilka lat od pierwszej miesiączki krwawienia mogą być nieregularne. Ponadto czynniki takie jak stres, odchudzanie, choroby, zmiana klimatu etc. mogą zaburzać cykl. Rozsądnie jest poczekać jeszcze chwilę, a w razie braku powrotu okresu udać się do ginekologa.

Pozdrawiam