Masturbacja u 23-latka

Witam! Mam 23 lata. Mój problem polega na tym, że trzęsie mi się głowa. Nie miałem tego problemu jeśli dobrze pamiętam aż do 4 klasy szkoły podstawowej. Niestety mniej więcej w 5 klasie zacząłem się masturbować, a po niedługim czasie doszła do tego pornografia. W gimnazjum zostałem lektorem u siebie w parafii i wtedy ten problem się znacznie nasilił, żyłem w ciągłym napięciu i stresie, a ulgę przynosiła mi masturbacja i tak mi zostało do dziś. Co robić?

Dzień dobry!

Masturbacja jest naturalna i prawidłowa wtedy, kiedy służy zaspokojeniu potrzeby seksualnej. Kiedy zaczyna mieć inne cele - ukoić lęk, stres, rozładować napięcie emocjonalne, pocieszyć itp. jest to oznaka trudności, które warto lepiej zrozumieć i rozpocząć pracę nad zmianą nawyków.
Masturbacja jest powszechnym i zdrowym sposobem rozładowania napięcia seksualnego, jeśli nie realizuje się tej potrzeby w inny sposób - podczas kontaktów z partnerem/ partnerką. Niekiedy jest jednak tak, że nie akceptujemy naszych potrzeb seksualnych, odrzucamy je, wstydzimy się ich lub boimy (np. dlatego, że wydają się stać w sprzeczności z przyjętym wychowaniem, poglądami lub wyznaniem). Konsekwencją mogą być stany lękowe, nerwicowe, depresyjne, tiki nerwowe, objawy psychosomatyczne itp.
Proszę zgłosić się do psychoterapeuty w swojej okolicy.

Pozdrawiam!