Konsekwencje codziennej masturbacji u 24-latka

Co powoduje codzienna masturbacja i pornografia w wieku 24 lat??? ,a masturbuje się od kilku lat.

Dzień dobry!

Masturbacja jest naturalnym i prawidłowym sposobem rozładowania napięcia seksualnego, kiedy nie jest to możliwe w inny sposób - w relacji z partnerem/ partnerką. Masturbacja sama w sobie nie niesie żadnych negatywnych konsekwencji. Częstotliwość - "codziennie" - nie musi świadczyć o uzależnieniu, ale o wysokim libido (które nie jest zaburzeniem).
Jednocześnie jednak nadmierne przyzwyczajenie do wieloletniej masturbacji, zawsze w połączeniu z materiałami pornograficznymi, może powodować problemy w późniejszym życiu seksualnym w związku - np. trudność z osiągnięciem podniecenia i/ lub erekcji (kiedy seks z człowiekiem wydaje się niedostatecznie atrakcyjny, bodźce są zbyt słabe wobec tego, jak wygląda i jak przeżywa się "normalny seks" między ludźmi), wytrysk przedwczesny, trudność z osiągnięciem orgazmu itp.
Zachęcam do próby ograniczenia pornografii, a także samoobserwacji - kiedy się Pan masturbuje, w jakich okolicznościach itp. Czy zawsze ta masturbacja wynika z potrzeby seksualnej? A może z innych przyczyn, np. nudy, nawyku, smutku itp. Czy jest możliwe ograniczenie masturbacji, jeśli podjąłby Pan taką decyzję?
W razie dalszych pytań, proszę skonsultować się z seksuologiem.

Pozdrawiam!