Dlaczego zacząłem przybierać regularnie na wadze?

Witam, od listopada 2017 roku zacząłem przybierać regularnie na wadze. Tryb życia się nie zmienił, bardzo dużo pracuję, jem dosyć rzadko, albo duże ilości albo mało w biegu. Sen 4-6h dziennie maksymalnie. Wiek 22 lata. Od listopada do teraz waga wzrosła z 86 do 97 kg, wcześniej nie miałem takich problemów, a teraz widać znacząco, że przytyłem. Ponadto, męczę się bardzo szybko i pocę nawet przy minimalnym wysiłku. Na koniec listopada zrobiłem szereg badań z czego 3 pozycje wyszły kiepsko: Limfocyty 42,7 % 20,0 40,0 H Glukoza 103,80 mg/dl 70,00 99,00 H Cholesterol całkowity 206,00 mg/dl 115,00 190,00 H Zmiana trybu życia jest niezwykle ciężka ale powoli nad tym pracuję, dodam że 1-2 w tygodniu staram się uprawiać sport. Proszę o pomoc gdzie skierować się z tym problemem. Nie wiem czy to ma jakiś związek ale mama miała w młodości problemy z tarczycą, bodajże niedoczynność. Dzięki za pomoc, Michał

Ewa Zawidzka Dietetyk, Wrocław

Witam serdecznie,
W pierwszej kolejności radziłabym udać się do lekarza pierwszego kontaktu i wykonać podstawowe badania, także hormonów tarczycy, gdyż niedoczynność może powodować przybieranie na wadze. Poza aktywnością fizyczną proszę również pamiętać o zdrowej, racjonalnej diecie.
Pozdrawiam
Ewa Zawidzka