Dlaczego znów mam plamienie z dróg rodnych?

Na początku miesiąca miałam normalny okres. Zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne na zmniejszenie obfitości. Dopiero końcówka pierwszego opakowania Dwa dni przed Wigilią dostałam ok. tygodniowe lekkie krwawienie, które ustało 2-3 dni temu. Dzisiaj znów widzę, że zaczyna mi się krwawienie i nie wiem czy tym razem to nie normalny okres. Chciałam zapytać, czy takie coś jest normalne

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani obawy związane ze stanem swojego zdrowia. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej wiąże się z wieloma korzyściami, ale też skutkami ubocznymi.

Przede wszystkim zalecamy Pani stacjonarną konsultację z lekarzem ginekologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym i dokładnym wywiadzie będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu. Możliwe, że będzie konieczność wykonania pewnej diagnostyki, między innymi: USG ginekologiczne, pełnej morfologii wraz z CRP, oznaczenie układu krzepnięcia, d – dimerów oraz prób wątrobowych.

Takie postępowanie będzie mogło wskazać przyczyny dodatkowego krwawienia. Należy jednak podkreślić, że krwawienie międzymiesiączkowe może być jak najbardziej normalne podczas stosowania antykoncepcji i nie powinno nieść ze sobą pewnego zagrożenia dla zdrowia.

Prawdopodobnie lekarz specjalista może rozważyć zmianę lub modyfikację leczenia oraz dawkowania.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania

https://zdrowie.parenting.pl/zaburzenia-hormonalne-u-kobiet

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-miesiaczka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.