Co mogą znaczyć te krwotoki?

Bardzo proszę o pomoc. Miałam obfite miesiączki, przez moją doktor zostały mi przepisane Provera oraz Vines. Od pierwszego dnia miesiączki zaczęłam brać tabletki. Pierwsze trzy dni były normalne, po tym czasie zaczęły się ogromne krwawienia, wręcz krwotoki, dzieje się tak przez kilka godzin i kolejne jest znośnie. To trwa 5 dni. Dzwoniłam do Pani doktor, uznała, że jest to normalne. Poleciła mi branie żelaza co też uczyniłam. Bardzo proszę o radę.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Z Pani opisu wynika, że otrzymała od lekarza leki hormonalne z powodu zbyt uciążliwych i obfitych miesiączek. Taka przypadłość niestety zdarza się często, zwłaszcza wśród młodych kobiet, powodując przy tym bardzo uciążliwe dolegliwości.

Pierwszy wspomniany przez Panią lek stosuje się z powodu wzmożonego krwawienia z macicy o podłożu hormonalnym, a także przy endometriozie. Drugi z kolei preparat jest lekiem dwuskładnikowym stosowanym w antykoncepcji hormonalnej. W przypadku stosowania tych środków leczniczych bardzo częstym efektem ubocznym jest występowanie zwiększonego krwawienia miesiączkowego. Taki stan może trwać nieregularnie, z pewnymi przerwami, z dodatkowymi dolegliwościami bólowymi.

Takie skutki uboczne powinny powoli ustępować, a krwawienie stawać się coraz mniejsze. Jeżeli natomiast takie objawy będą budziły u Pani dalszy niepokój, zalecamy ponowną konsultację z lekarzem ginekologiem. Możliwe, że będzie potrzebna modyfikacja leku lub jego dawkowania.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://zdrowie.parenting.pl/jakie-objawy-cyklu-miesiaczkowego-powinny-cie-zaniepokoic

https://portal.abczdrowie.pl/zbyt-obfite-miesiaczki

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.