Długodystansowe biegi a lek Ramipril

czy mozna biegac zazywajac ramipril np maraton

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Sam ramipril nie jest przeciwwskazany u osób uprawiających sport, jednak przeciwwskazaniem do biegów dystansowych może być choroba, z powodu której lek jest przyjmowany (nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, choroba nerek).
Nie zaleca się uprawiania sportów wyczynowych, gdy podczas przyjmowania leku obserwuje się wahania ciśnienia tętniczego krwi, osłabienie, zawroty głowy. W przypadku chorób serca zalecany jest kontakt z kardiologiem i wykluczenie arytmii, wad zastawkowych (badania EKG, echo), sugerowana jest również okresowa kontrola krwi (elektrolity, parametry nerkowe).