Długoletnie stosowanie tabletek antykoncepcyjnych a przybieranie na wadze

Witam Od 2005 roku przyjmowalam tabl.antykoncepcyjne regulon , w 2009 roku przyjechalam do angli i coraz ciezej bylo mi sciagac te same tabletki z polski wiec poszlam tu do lekarza i poprosilam o te same tabletki,okazlo sie ze te tabletki w angli maja nazwe MARVELON , niestety od 4 lat zaczelam przybierac na wadze ( z wagi 58kg na 71) po mimo iz nie jem slodyczy i nie opycham sie smieciowym jedzeniem. Czy moze byc to przyczyna tak dlugo przyjmowania tych samych tabletek ? pozdrawiam Agnieszka

Przybranie na masie ciała jak najbardziej może być spowodowane problemami hormonalnymi. Nie pisze Pani czy były robione przerwy w przyjmowaniu leków - w przypadku tabletek hormonalnych co 2-3 lata zaleca się robienie przerw (ok 2-3 miesiące) i sprawdzenie poziomu hormonów. Niestety nie wiem czy robiła Pani takie badania, ale jeśli nie to koniecznie trzeba je wykonać. Warto też sprawdzić poziom hormonów tarczycy (TSH, FT3, FT) .