Długość penisa a wiek

Witam! Mam 13 lat i wydaje mi się, że mam pewien problem związany z długością penisa. Otóż podczas spoczynku, jego długość wynosi 4,1 cm, a podczas wzwodu jedynie 8,3 cm. Dodam jeszcze, że rok temu przeszedłem pomyślnie operację usunięcia stulejki. Jestem niemal pewien, że zacząłem już intensywnie dojrzewać, ponieważ mam sporo włosów łonowych jak i tych pod pachami. Od jakichś 2ch miesięcy przechodzę mutację. Prosiłbym o pomoc w tym zakresie, gdyż wyczytałem, iż średnia norma długości penisa w moim wieku to 12,5 cm, martwi mnie to, i chciałbym się dowiedzieć, czy jest na to jakiś sposób. Z góry dziękuje i pozdrawiam!

Witam! Opisana długość prącia znajduje się poniżej średniej normy dla wieku. Może to wynikać zarówno z zaburzeń hormonalnych jak i konstytucyjnych (osobniczych). Nieprawidłowości organiczne zostałyby wybadane w związku z operacją stulejki, więc wydają się być mniej prawdopodobne. Według Twojego opisu proces dojrzewania przebiega prawidłowo. W związku z tym wydaje się, że wielkość penisa wynika ze zmienności osobniczej, ta przyczyna wydaje się być najbardziej prawdopodobna. Długość członka powinna jeszcze ulec zmianie na skutek dojrzewania płciowego. Proponuję zachować spokój, aczkolwiek warto rozważyć konsultację u endokrynologa dziecięcego (w tym celu należy porozmawiać o problemie z rodzicami). Pozdrawiam serdecznie!