Długość szyjki macicy i ruchy dziecka - czy mam powody do niepokoju?

Witam, kolejny raz piszę w sprawie prawidłowej, bezpiecznej długości szyjki macicy. Niestety nic już nie rozumiem i nie wiem, jak rozumieć postawę ginekologa. Jestem w 22. tygodniu ciąży. Tydzień temu wylądowałam w szpitalu z powodu utrzymujących się przez 3 dni skurczy. W szpitalu wykonano wszelkie badania, m.in. pomiar długości szyjki macicy, która wyniosła 36mm, ujście zamknięte. Na wypisie widniała adnotacja o kontroli długości szyjki po upływie tygodnia. W związku z tym udałam się do ginekologa, który w badaniu ginekologicznym stwierdził, że szyjka jest "bezpiecznie" długa. W karcie ciąży wpisał 25mm. Nie mówił o tym czy jest zamknięta czy nie. Moje pytanie brzmi: czy lekarz nie powinien wykonać badania USG, aby dokładnie ustalić długość szyjki macicy? Jeśli faktycznie długość tak się "skróciła", czy powinnam się niepokoić? Dodam, że lekarz kazał kontynuować zalecenia szpitalne. Czy powinnam udać się do innego lekarza w celu dokładnego zbadania sytuacji? Jestem bardzo wyczulona na punkcie wszelkich nieprawidłowości. Jest to moja pierwsza ciąża i bardzo się niepokoję. Moje drugie pytanie dotyczy ruchów dziecka, czy na tym etapie powinnam już "wsłuchiwać" się w jego ruchliwość? Przyznam, że nauczyłam się już nieco o jego dobowym rozkładzie dnia i wczoraj, gdy rano nie poruszał się (jak zwykle) bardzo się zaniepokoiłam. Ogólnie mam wrażenie, że maluch nieco mniej się poruszał. Czy już powinno mnie to niepokoić? Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Witam serdecznie.
Powinna Pani rejestrować ruchy dziecka. Gdyby ich Pani nie czuła lub były one słabsze konieczna będzie natychmiastowa konsultacja ginekologiczna.
Szyjkę można ocenić bez badania USG. Wystarczy badanie ginekologiczne. Ważny jest również stan ujścia wewnętrznego szyjki macicy. Na kolejnych wizytach należy kontrolować stan szyjki.
Pozdrawiam