Czy przez takie badanie można prawidłowo ocenić długość szyjki macicy?

Dzień dobry, jestem w drugiej ciąży (15 tydz.), pierwsza ciąża zakończyła się samoistnym porodem przedwczesnym w 32tyg. Obecnie wszystkie konsultacje z ginekologiem realizowane są telefonicznie, tylko na usg jest stacjonarnie. Moje pytania to: 1) Lekarz twierdzi, że długość szyjki macicy bada podczas usg ciąży (nie jest to usg dopochwowe i w wynikach badania nie ma słowa o długości szyjki), czy możliwa jest rzetelna ocena długości szyjki macicy poprzez takie badanie? 2) w grudniu przed zajściem w ciążę miałam wykonywaną cytologię (wynik gr. I). NA moje pytanie czy będę miała wykonywaną cytologię w ciąży i jeśli tak to kiedy moja lekarz prowadząca odpowiedziała, że nie. Czy rzeczywiście nie ma takiej potrzeby? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

możliwa jest ocena długości szyjki macicy w badaniu USG przez powłoki brzuszne, choć zazwyczaj w ciąży stosuje się badanie przezpochwowe, które jest dużo dokładniejsze. Według Fetal Medicine Foundation badanie USG TV (transwaginalne) jest najlepszym sposobem na skontrolowanie szyjki macicy w ciąży. Natomiast to do lekarza zazwyczaj zależy decyzja o rodzaju badania ultrasonograficznego – do 11.-12. tygodnia ciąży jest to wyłącznie badanie transwaginalne, później bardzo często przez powłoki brzuszne. O badaniu USG w ciąży traktuje ten artykuł, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-usg-w-ciazy.

Co do cytologii, to jest obowiązkowym badaniem w ciąży – w I i III trymestrze (1.-3. miesiąc oraz 7.-9.). Z uwagi na fakt, że wczesne wykrycie zmian nowotworowych pozwala na skuteczną walkę z rakiem, to warto wykonywać badanie regularnie, niezależnie od tego, jaki wynik cytologii był wcześniej. Więcej w materiale pod tym adresem: https://parenting.pl/cytologia-w-ciazy. Należy zaznaczyć, że cytologia jest badaniem bezpiecznym zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.