Do kiedy chroni wkładka wewnątrzmaciczna i co z antykoncepcją po jej usunięciu?

Mam mieć wyjętą wkładkę wewnątrzmaciczną. Kiedy przed wyjęciem należy się zabezpieczyć przed ewentualną ciążą? Co jest najlepsze jako zabezpieczenie do czasu założenia następnej? Będę miała około miesiąca przerwy ze względu na rezonans magnetyczny. Czy wkładka działa od momentu założenia?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Po usunięciu wkładki będzie Pani teoretycznie niezabezpieczona, dlatego radziłabym stosować na przykład prezerwatywy w tym czasie. Dla zapewnienia pełnego marginesu bezpieczeństwa może Pani zabezpieczać się prezerwatywą na tydzień przed jej wyjęciem. Wkładka antykoncepcyjna działa od samego początku, o ile została włożona w ciągu siedmiu dni od początku miesiączki. Obawiam się, że może Pani nie dostać właściwej miesiączki w ciągu miesiąca od usunięcia wkładki. Pierwsze krwawienie, które się pojawi będzie miało charakter krwawienia z odstawienia. Dlatego radzę przez pierwsze siedem dni od momentu ponownego włożenia wkładki stosować dodatkowe zabezpieczenie.

Pozdrawiam serdecznie!