Pierwszy ząbek - do którego miesiąca powinien wyjść?

Dzień dobry. Mam roczną córke, która nie ma żadnego ząbka i zaczynam sie tym martwić. Do którego miesiąca powinny wyjść pierwsze ząbki? Ja miałam pierwszy ząbek w wieku 6 miesiecy, a mąż w 7. Ma sens, żeby iść z nią na prześwietlenie dziąseł i sprawdzić czy ma zawiązki pierwszych ząbków? Czy jeszcze poczekać i nie panikować w związku z tym, że pierwszy ząbek jeszcze nie wychodzi? Nie daje mi to spokoju, że córka nie ma jeszcze ząbków i nie wiem co mam robić w związku z tym :( Może po prostu ja panikuję i każde dziecko rozwija się jakoś inaczej i jest jeszcze czas na to, żeby u córki pojawiły się pierwsze ząbki, ale z drugiej strony rok to dużo i nie wiem... Może jednak coś jest nie tak? Może należy coś zrobić? Może córka w ogóle nie będzie miała mleczaków albo coś się zaklinowało i trzeba konieczne interweniować? Bardzo prosze o informacje i odpowiedź w mojej sprawie. Pozdrawiam serdecznie.

Witam, pierwsze zęby mleczne powinny się pojawić do 12 miesiąca życia dziecka. By przyspieszyć wyrzynanie się mlecznych siekaczy proszę dawać dziecku do gryzienia gryzaczki, twardszy pokarm jak skórka od chleba. Proszę zaczekać jeszcze z dwa miesiące. Teraz i tak ciężko będzie wykonać rtg u takiego maluszka, a może się okazać, że chwila cierpliwości oszczędzi córeczce nieprzyjemnego badania na siłę. Pozdrawiam, Karolina Miłejko

Najlepiej udać się do lekarza dentysty - pedodonty ( specjalista zajmujący się leczeniem stomatologicznym dzieci ). Teoretycznie do 12 miesiąca powinny pojawić się pierwsze zęby mleczne. Wyrznięcie mleczaków po tym czasie określamy jako opóźnione ząbkowanie.

Z reguły zęby mleczne pojawiają się między 6. a 12. miesiącem życia, ale to zależy od dziecka. Warto oszczędzić maluchowi stresującego i szkodliwego w tym wieku naświetlania, bo to i tak niewiele zmieni oraz uzbroić się w cierpliwość. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Może okazać się, że zęby pojawią się w najbliższych miesiącach.

Pozdrawiamy,
https://stankowscy.com.pl/
https://www.facebook.com/badzbystry