Dokuczliwy świąd całego ciała

Cierpię na dokuczliwy świąd skóry, jednak nie mam żadnych zmian skórnych. Stosuję różne balsamy. Jak tylko podrapię się w jednym miejscu zaczyna swędzieć w następnym. Świąd dokucza zawsze. Dodam, że leczę się na nerwicę jednak mimo leczenia świąd nie znika. Poza tym odczuwam kłucia na skórze. 8 lat temu ugryzł mnie kleszcz i miałam później zaczerwienienie przez miesiąc. Czy to może mieć związek?

Dzień Dobry,
objaw który Pani opisuje zdarza się w przypadku wielu chorób również w tzw. nerwicy.
Nie wiem jak Pani leczy tę chorobę - ja proponowałabym Pani psychoterapię jako metodę z wyboru w leczeniu nerwic. Leczenie takie może Pani uzyskać w ramach NFZ - krok 1 uzyskać skierowanie od psychiatry, krok 2 - znaleźć psychoterapeutę. jeżeli chodzi o historię z kleszczem to lekarz pierwszego kontaktu powinien skierować panią na badania krwi w kierunku boleriozy. Serdecznie pozdrawiam, Dorota Szykulska-Paprocka