Drgawki gorączkowe. Jakie może byc ich leczenie?

Mój synek, 4 latka, miał robione EEG z powodu drgawek gorączkowych, które powtórzyły się już trzy razy. Badanie przeprowadzono w czuwaniu (przy otwartych oczach), zasypianiu oraz w czasie snu spontanicznego. Czuwanie: czynność podstawową stanowią fale alfa o częstotliwości 10-11Hz i o amplitudzie do 45 uV. Z odprowadzeń czołowo- skroniowych sporadycznie rejestrują się fale ostre w tym z następową falą wolną o amplitudzie do 180 uV. Zasypianie i sen: morfologicznie cechy zasypiania i snu spontanicznego wyrażone. W części wrzecion snu, głównie z przednich części mózgu rejestruje się fale ostre o amplitudzie do 230 uV. Pomiędzy powyższymi czynność bioelektryczna mózgu odpowiednia dla snu i wieku. Wnioski: Zapis nieprawidłowy o zmianach w przednich częściach mózgu. Bardzo proszę o wyjaśnienie tego opisu.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Dalsze postępowanie zależne jest od dokładnego wywiadu, co do morfologii drgawek gorączkowych, które wystąpiły. Jeżeli towarzyszły gorączce, były uogólnione, trwały ponieżej 15 minut, jest prawidłowe badanie neurologiczne, w wywiadzie nie ma choroby OUN lub obecności czynników działających szkodliwe na OUN, nie włączałabym leczenia, ale pozostawiła synka do dalszej obserwacji, ewentualnie zleciłabym badanie obrazowe głowy i powtórzenie badania EEG za jakiś czas.

Natomiast jeżeli warunki te nie są spełnione, należy zastanowić się nad dalszą diagnostyką oraz włączeniem leków przeciwdrgawkowych. W związku z powyższym, proszę wynik skonsultować z neurologiem, mogącym uzupełnić wywiad oraz przeprowadzić badanie neurologiczne.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!