Duszności, kłucie w klatce piersiowej, ból oraz zawroty głowy

Witam mam 32 lata. Pojawiają się u mnie takie objawy: 1. Duszności; 2. Lekkie klucie w klatce piersiowej; 3. Lekkie zawroty głowy, uczucie nacisku na mózg, lekki ból głowy. Przebieg: Zaczęło się 5 lat temu. Wtedy po badaniach wykryto nadciśnienie. EKG i inne tego typu historie w normie. Po jakimś czasie objawy złagodniały,choć ciągle pojawiały się w chwilach stresu. Rok temu przechodziłem dietę schudłem łącznie 35 kilo w okresie roku. Dieta konsultowana z dietetykiem. Od stycznia tego roku przybrałem z powrotem 10 kg. Wróciły ataki. W sierpniu po dniówce na budowie wszedłem do klimatyzowanego marketu i dostałem silnego ataku. Duszności, zawroty głowy, poczucie, że zaraz zemdleje. Zanim przyjechała karetka poczułem się lepiej, Zrobili EKG, cukier, wszystko było w normie. Na pogotowiu zrobili badania jeszcze raz, podali dwie butelki soli fizjologicznej i wypuścili do domu. Zrobiłem po tym większość badań (wszelkie możliwe morfologie, cukier, cholesterol, trójglicerydy, ba - przerażony rakiem u babci zrobiłem nawet markery nowotworowe. Wszystko ok.) Od kilku dni mam silne ataki, choć wróciłem do tabletek na ciśnienie i utrzymuje się ono w normie (130-70). Możliwe, że mam chwilowe skoki, bo w pracy nie jestem w stanie go zmierzyć. Przy mojej pracy (rozbiórki budynków, często na terenach przemysłowych) to może być wszystko, począwszy od stresu skończywszy na pasożytach czy zatruciu metalami ciężkimi. Na co powinienem zwrócić uwagę lekarzowi przy badaniu? Co jeszcze może być ważne?

Lek. Marta Hat

Witam! Badania, które Pan wykonał nie wykazały żadnej przyczyny organicznej (czyli konkretnej choroby, która mogłaby spowodować wymienionej wcześniej dolegliwości ). Myślę, że można pomyśleć o tle psychogennym występowania objawów - zwłaszcza, że wspomina Pan o nasilaniu się dolegliwości w chwilach stresu. Wspomina Pan także o wielu różnych, nie związanych ze sobą objawach oraz o okresowych poprawach i pogorszeniach - jest to również typowe dla takich dolegliwości psychogennych. Warto byłoby się zastanowić nad tym, w jakich sytuacjach następuje nasilenie objawów lub z czym je Pan wiąże. W takiej sytuacji proponuję udać się na konsultację do psychoterapeuty (ewentualnie psychologa, psychiatry). W zaburzeniach nerwicowych często jest tak, że procesy nieświadome wpływają na zachowanie i występowanie objawów somatycznych. W przebiegu terapii uświadomienie konfliktów prowadzi do usunięcia/zmniejszenia nasilenia dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że ważna jest motywacja do leczenia, a także to, że samemu należy pracować nad swoim procesem terapeutycznym. Najważniejsze jest to co sam pacjent wnosi na terapię, regularność spotkań i cierpliwość - ponieważ poprawa następuje dopiero po pewnym okresie pracy nad sobą. pozdrawiam serdecznie!