Dwukrotne przekroczenie w próbach wątrobowych przy badaniu krwi

Dwukrotne przekroczenie w próbach wątrobowych przy badaniu krwi. Nie doznałam urazu, jestem na diecie warzywnej unikam słodyczy, cukru nie używam. Reszta badań krwi oraz moczu idealna. Niedawno zrzuciłam 10 kg, lekko nadużywam słodziku (sacharyna sodowa, cyklamat sodowy) i używam też octu jabłkowego. Nie biorę narkotyków, piję okazyjnie w rozsądnych ilościach, mam kamice nerkową więc piję dużo płynów. Nie odczuwam żadnych niepokojących dolegliwości czy boleści.

Witam serdecznie.
Wiem, że zapewne podwyższenie poziomu transaminaz wydaje się Pani niepokojące, jednak dwukrotne przekroczenie ich poziomu prawidłowego nie jest jeszcze wartością dużą. Przekroczenie prawidłowych wyników może być związane z toksycznym uszkodzeniem wątroby (jeśli nie przyjmowała Pani innych leków, najprawdopodobniej sprawcą jest słodzik). Niestety najlepszym wyjściem będzie odstawienie tego preparatu. Proszę skontrolować poziom enzymów za kilka tygodni zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.