Ścieranie przednich zębów to parafunkcja - tak zwany bruksizm. Pani żuchwa chce się przedostać do prawidłowej pozycji. Zwykle związane jest to z wadą zgryzu, wadą postawy, zakwaszeniem organizmu, niskim napięciem przywspółczulnym, uciskiem kłykci żuchwy w stawie skroniowo-żuchwowym. Obawiam się, że samo podniesienie zwarcia na dwóch zębach nie będzie stabilnym rozwiązaniem Pani problemu. Należy dokładnie zdiagnozować całą sytuację poszukać najskuteczniejszego rozwiązania. A jeśli uważa Pani że zarabianie pieniędzy jest czymś nieetycznym - mogę jedynie zaapelować do całej ludzkości by zaprzestała takiej formy utrzymania się przy życiu. Pozdrawiam
Dzień dobry. Rozumiem rozżalenie, bo stomatologia to droga dziedzina medycyny. Jednocześnie nie zawsze decyzje lekarzy są dla pacjenta zrozumiałe. Być może na Pańskiej drodze stanęli lekarze, którzy za wszelką cenę chceli wykonać dużą pracę. Ale jest również możliwe, że równowaga zgryzu została tak dalece zakłócona, że tylko odbudowa wielu zębów pozwoli zapobiec dalszemu ścieraniu. Trzeba pamiętać, że zgryz to
wieloczłonowy system i może nie być miejsca na odbudowę tych zębów. Często przeszkadzają zęby w przeciwzgryzie i tylko podniesienie wszystkich zębów da stałe efekty.
Jednocześnie, jeżeli ze względó finansowych taka odbudowa nie jest możliwa, proszę to wytłumaczyć lekarzowi i poprosić o doraźne rozwiązanie. Przykro mi, ale nie znam nikogo w Legionowie więc trudno mi polecić. Serdecznie pozdrawiam Urszula Jarosz.
Witam serdecznie,
Bardzo rzadko tego typu problemy rozwiązuje się przez podniesienie zgryzu kompozytem. Tego typu rozwiązanie tylko pozornie może pomóc, a w praktyce może spowodować znacznie poważniejsze dolegliwości.
Ciężko dobrać konkretne rozwiązanie bez zdjęcia RTG i badania klinicznego.
Leczenie stomatologiczne jest leczeniem dość kosztownym, a jest to związane przede wszystkim z odpowiedzialnością za zdrowie pacjenta, jakie lekarze na siebie biorą. Oprócz tego dochodzi cena materiałów i samego sprzętu wykorzystywanego przez lekarzy, szkoleń itd.
Opisany problem jest dość rozległy, bo mamy do czynienia zarówno z brakami zębowymi, nieprawidłową okluzją i ścieraniem się zębów. Na pewno nie jest to problem, który pojawił się nagle, więc doprowadzenie do prawidłowego stanu zębów nie jest czymś prostym.
W grę wchodzi tutaj leczenie ortodontyczne, wykonanie mostów lub innych stałych uzupełnień protetycznych, implantów lub protez. Wybór najlepszej opcji leczenia jest zależny od sytuacji klinicznej i warunków kostnych.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Ryzyko krzywych zębów u dzieci – odpowiada Lek. dent. Rafał Krzemiński
- Wybór szyny na bruksizm przy nierównych zębach szczęki górnej – odpowiada Lek. dent. Marcin Dolecki
- Dlaczego most zębów uległ zniszczeniu? – odpowiada Lek. dent. Marcin Dolecki
- Brak zębów stałych czwórek – odpowiada Lek. dent. Wojciech Fąferko
- Dlaczego przezroczystość na końcówkach zębów zaczęła się gwałtownie powiększać? – odpowiada Lek. dent. Piotr Puchała
- Uczucie dyskomfortu po założeniu mostu na 6 przednich zębów – odpowiada Lek. dent. Agata Duda
- Czy silna fluoroza stanowi przeciwwskazanie do założenia aparatu ortodontycznego? – odpowiada Lek. dent. Marcin Dolecki
- Czy jeśli ósemki dobrze wyrosną (górne) to trzeba je usunąć? – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Czy byłaby możliwość odbudowy zeszlifowanych zębów kompozytem? – odpowiada Lek. dent. Piotr Puchała
- Ruszanie zębów po usunięciu zęba – odpowiada Lek. dent. Urszula Jarosz-Kajdrys
artykuły
Zgryz głęboki - leczenie, rysy twarzy i przyczyny wady
Zgryz głęboki to wada zgryzu i jedna z najczęściej
Cena aparatu na zęby - koszt aparatu klasycznego, lingwalnego, samoligaturujacego oraz leczenia
Aparat na zęby to skuteczna pomoc dla osób, które
Okluzja - tajemnicza choroba, która grozi utratą zębów
Czy twój dentysta wspominał ci kiedykolwiek o chor