Dziwny wynik badania na CMV

Postanowiłam zrobić sobie badania na CMV, toksoplazmozę i różyczkę zanim zdecyduję się zajść w ciążę. Zdziwił mnie wynik badania na CMV - IgG jakościowo 0,0 IU/ml (ujemny, bo 0-0,99 ujemny), a IgM 2,23 AU/ml (czyli dodatni, bo >1 dodatni). Rozumiem, że zostałam właśnie zainfekowana wirusem CMV, ale dlaczego nie wyprodukowane zostały żadne przeciwciała? Jak długo może trwać infekcja CMV? Będę wdzięczna za jak najszybszą odpowiedź. Pozdrawiam!
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Wyniki podanych przez Panią badań serologicznych wskazują na świeże zakażenie cytomegalowirusem. Charakterystyczne dla tego stadium choroby jest podwyższone miano przeciwciał IgM. Przeciwciała te pojawiają się we krwi już po 1-2 tygodniach od kontaktu z wirusem i w przeciągu następnych kilku tygodni następuje ich spadek do poziomu niewykrywalnego w badaniach. Natomiast przeciwciała IgG produkowane są dopiero po kilku tygodniach od zakażenia, a podwyższony ich poziom może utrzymywać się wiele lat (niekiedy całe życie). Przeciwciała IgG świadczą zazwyczaj o przebytej infekcji, ponadto stanowią ochronę przed kolejnymi zakażeniami CMV. Najczęściej infekcja CMV trwa kilka tygodni, wskaźnikiem zdrowienia będzie spadek IgM w kontrolnym oznaczeniu. Wskazane byłoby powtórzenie badań za miesiąc.