Fala uderzeniowa jako sposób leczenia ostrogi piętowej

Proszę o konsultację, jestem kobieta przed 40stką, być może na skutek dużej nadwagi lub skłonności genetycznych w rodzinie zrobiła mi się ostroga w pięcie, smarowałam różnymi maściami, miałam robiony zastrzyk w piętę ze sterydu, pomogło ale na chwilę, mówiono mi o nowej terapii tzw. fala uderzeniowa, jest to zabieg nierefundowany czy powinnam się niemu poddać? Czy ostroga zostanie tym sposobem wyleczona? Eliza

Dzień dobry,

Leczenie ostrogi piętowej jest dość ciężkie. Fala uderzeniowa może pomóc Pani w dolegliwościach bólowych ale nie wyleczy zmian. Można spróbować terapii manualnej, która polega na technikach mobilizacji, pracy nad zmniejszeniem napięcia poszczególnych mięśni, ćwiczeniach rozciągających i wzmacniających (zmniejszą dolegliwości bólowe a także przywrócą prawidłową funkcję stopy). Pomocne mogą być również masaże poprzeczne na rozcięgnie piętowym oraz kinesiotaping. Można zastosować zabiegi fizykalne, ale proszę mieć na uwadze fakt, iż fizykoterapia powinna być stosowana jako metoda uzupełniająca, ponieważ jej działanie ogranicza się tylko do wpływu na objawy schorzenia, nie likwidując przyczyny.

Pozdrawiam serdecznie.

Fala uderzeniowa może pomóc ale nie usunie całkiem Pani problemu. Jest jednak jednym z lepszych zabiegów wspomagających leczenie ostrogi. Proszę połączyć to z innymi metodami rehabilitacji manualnej.