Jakie ćwiczenia wykonywać przy ostrodze piętowej?

Uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi jakie ćwiczenia mogę zastosować na ostrogę piętową, by zminimalizować dolegliwości bólowe. Czy oprócz ćwiczeń w leczeniu mają zastosowanie zabiegi fizykoterapeutyczne, jeśli tak to jakie. Co jeszcze mogę stosować, bo ból jest tak silny, że powoduje ogólny dyskomfort. Za wskazówki serdecznie dziękuję.

Dzień dobry,

Jak najbardziej może Pani skorzystać z zabiegów fizykalnych takich jak: laser, ultradźwięki czy fala uderzeniowa ale proszę pamiętać, iż zabiegi mogą pomóc Pani jedynie w dolegliwościach bólowych a nie wyleczą zmian. Warto mieć na uwadze fakt, iż fizykoterapia powinna być stosowana jako metoda uzupełniająca, ponieważ jej działanie ogranicza się tylko do wpływu na objawy schorzenia, nie likwidując przyczyny. Jeżeli chodzi o ćwiczenia to najlepiej skontaktować się z fizjoterapeutą, który zajmuje się terapią manualną. Polega ona na technikach mobilizacji, pracy nad zmniejszeniem napięcia poszczególnych mięśni, ćwiczeniach rozciągających i wzmacniających (działanie również przeciwbólowe). Pomocne mogą okazać się masaże poprzeczne na rozcięgnie piętowym oraz kinesiotaping tzw. plastrowanie dynamiczne.

Pozdrawiam serdecznie.