Gruczoł przysadki wąski położony na dnie siodła tureckiego

co znaczy gruczoł przysadki wąski połozony na dnie siodla tureckiego. Wrazie watpliwosci klinicznych dotyczacych struktury przysadki mozgowej proponuje badanie MR przysadki dwufazowe . zniesienie lordozy szyjnego odcinka kregoslupa z wytworzeniem niewielkiej kyfozy

Witam. Wynik badania oznacza, że przysadka jest mniejsza niż normalnie. Być może jest to wariant budowy anatomicznej, który nigdy nie spowoduje żadnych nieprawidłowości. Proszę poprosić o interpretację badania lekarza który zlecił jego wykonanie.

WItam, to znaczy, że ma Pani małą przysadkę- od urodzenia albo z jakiegoś powodu, w takiej sytuacji zaleca się dokładniejsze badanie rezonansu (tak jest tu napisane, prawdopodobnie MRI było z innego powodu wykonywane i nie "celowane" na przysadkę, więc do oceny tego narządu może być niewystarczające- wtedy robi sie MRI tylko przysadki, poza tym zaleca się kontrolę hormonów przysadkowych, żeby ocenić czy ona :daje radę" z produkcją odpowiednich ilości hormonów- trudno robić to prywatnie, bo są dość drogie i niktóre trudno sprawdzić poza szpitalem, najlepiej położyć się na 2-3dni do szpitala, na endokrynologię, żeby to skontrolować, jeśli chce Pani od czegoś zacząć, to można zrobić TSH, FT4, kortyzol poranny, ew.LH, FSH (jeśli problemy z miesiączką), a resztę to bym raczej w szpitalu robiła. zniesienie lordozy to znaczy wyprostowanie odcinka szyjnego kręgosłupa, który fizjologicznie powinien być "wygięty do przodu" a u Pani jest prosty, kyfoza, to skrzywienie. pozdrawiam