Gruczoł przysadki wąski położony na dnie siodła tureckiego
co znaczy gruczoł przysadki wąski połozony na dnie siodla tureckiego. Wrazie watpliwosci klinicznych dotyczacych struktury przysadki mozgowej proponuje badanie MR przysadki dwufazowe . zniesienie lordozy szyjnego odcinka kregoslupa z wytworzeniem niewielkiej kyfozy

KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
Witam. Wynik badania oznacza, że przysadka jest mniejsza niż normalnie. Być może jest to wariant budowy anatomicznej, który nigdy nie spowoduje żadnych nieprawidłowości. Proszę poprosić o interpretację badania lekarza który zlecił jego wykonanie.
WItam, to znaczy, że ma Pani małą przysadkę- od urodzenia albo z jakiegoś powodu, w takiej sytuacji zaleca się dokładniejsze badanie rezonansu (tak jest tu napisane, prawdopodobnie MRI było z innego powodu wykonywane i nie "celowane" na przysadkę, więc do oceny tego narządu może być niewystarczające- wtedy robi sie MRI tylko przysadki, poza tym zaleca się kontrolę hormonów przysadkowych, żeby ocenić czy ona :daje radę" z produkcją odpowiednich ilości hormonów- trudno robić to prywatnie, bo są dość drogie i niktóre trudno sprawdzić poza szpitalem, najlepiej położyć się na 2-3dni do szpitala, na endokrynologię, żeby to skontrolować, jeśli chce Pani od czegoś zacząć, to można zrobić TSH, FT4, kortyzol poranny, ew.LH, FSH (jeśli problemy z miesiączką), a resztę to bym raczej w szpitalu robiła. zniesienie lordozy to znaczy wyprostowanie odcinka szyjnego kręgosłupa, który fizjologicznie powinien być "wygięty do przodu" a u Pani jest prosty, kyfoza, to skrzywienie. pozdrawiam