Lorinden C a grzybica narządów płciowych

Witam serdecznie. Na ostatniej wizycie mój ginekolog stwierdził u mnie grzybicę narządów płciowych i wypisał receptę. Dostałam leki doustne oraz dopochwowe i dodatkowo maść Lorinden C, aby pozbyć się świądu, do stosowania zewnętrznego. Tego właśnie dotyczy moje pytanie, ponieważ w ulotce jest napisane, aby nie używać maści Lorinden C przy grzybiczych zakażeniach skóry. Stąd moje pytanie, czy bez obaw używać Lorinden C na zewnętrzne narządy płciowe i jak długo? Może maść powinnam stosować dopiero po skończeniu przyjmowania pozostałych leków? Nie chciałabym zaostrzyć choroby lub nabawić się nowego zakażenia. Chciałabym również zapytać czy maść Lorinden C może powodować jakieś negatywne efekty uboczne? Chodzi o to, żeby ewentualnie wcześniej zaprzestać jej stosowania jeśli coś miałoby być nie tak. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Lorinden C jest to lek w formie maści, stosowany jest w leczeniu stanów zapalnych skóry, zwłaszcza tych o etiologii alergicznej, przebiegających z pieczeniem i świądem. Szczególne zastosowanie ma on w stanach tj. łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry (AZS), wyprysk kontaktowy alergiczny, rumień wielopostaciowy oraz toczeń rumieniowaty. Szczególne zastosowanie ma lorinden w leczeniu stanów powikłanych infekcją bakteryjną i związanych ze świądem. Nie należy używać preparatu przy infekcjach grzybiczych czy wirusowych oraz w leczeniu świądu występującego w okolicach odbytu. Preparatu nie należy stosować dłużej niż 2 tygodnie. Ze względu na obecność w składzie kortykosteroidu maści nie powinno stosować się na duże powierzchnie ciała ani przewlekle. Wchłanianie skórne jest większe w fałdach skórnych lub przy zastosowaniu opatrunku okluzyjnego. Ma to znaczenie, ponieważ w składzie preparatu znajduje się kortykosteroid, który może przenikać przez skórę do krwi i powodować działania niepożądane.

Lorinden C jest preparatem złożonym, zawierającym 2 substancje czynne. Jedną z nich jest kliochinol o działaniu przeciwbakteryjnym, drugą jest flumetazon o działaniu przeciwzapalnym. Kliochinol jest substancją o działaniu antyseptycznym, ma słabe działanie przeciwgrzybicze i odkażające oraz przeciwbakteryjne. Flumetazon jest kortykosteroidem, to om ma głównie działanie przeciwświądowe.

Maść zaczęłabym przyjmować dopiero po zakończeniu przyjmowania pozostałych leków, jeśli świąd będzie się utrzymywał. Proszę pamiętać, że Lorinden zawiera kortykosteroid, dlatego nie powinien być stosowany przewlekle. Maksymalny czas stosowania maści to dwa tygodnie.