Travocort i Travogen a grzybica

Dzien dobry. Nazywam się Witold mam 51 lat. Mam pytanie  do  dermatologa. Moja lekarka przepisala  mi dwie masci travocort i travogen. Robilem badania na grzybice i nie wychodowal sie grzyb. Moj znajomy jest lekarzem i podejrzewa, że jest to wyprzenie a nie grzybica. Stosuje te maści od dziesięciu dni, ale one raczej mi nie pomagają, bo nie widać żadnej poprawy. Proszę bardzo o odpowiedz czy Travacort i Travogen są po prostu nietrafionymi maściami czy tak wolno działają? Co mam dalej robić? Czy jeszcze raz mam robić badania, czy prosić lekarza o inne leki czy cierpliwie czekac az zaczna te działać? Kiedy najczęściej stosuje się leki Travacort i Travogen? Czy mogę je bezpiecznie stosować przez dłuższy czas? Może do tej kuracji dołożyć jakiś trzeci specyfik?
Z góry serdecznie dziekuje za odpowiedz.

Witam,

te dwie maści stosowane jednocześnie nie mają sensu.
Na wyprzenia najlepsze są preparaty recepturowe lub okłady z borasolu.

Pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Travocort jest preparatem złożonym. Zawiera on dwie substancje czynne: izokonazol o działaniu przeciwgrzybiczym oraz diflukortolon o działaniu przeciwzapalnym. Preparat stosuje się w początkowym stadium zakażeń grzybiczych skóry z wypryskiem. Preparat niszczy błonę komórkową grzyba, co prowadzi do jego śmierci. Preparat stosuje się dwa razy dziennie miejscowo.

Travagen zawiera w swoim składzie izokonazol. Lek stosuje się w powierzchownych zakażeniach grzybiczych skóry, m.in. rąk, stóp, okolic pachwinowych i narządów płciowych oraz w łupieży pstrym i rumieniowym. Preparat nakłada się na skórę raz dziennie.

Jak widać leczenie tym dwoma preparatami na raz nie przyniesie korzyści, ponieważ zawierają tę samą substancję czynną. Ich stosowanie razem prowadzi do zbyt dużego stężenia izokonazolu. Dlatego należy zdecydować się an jeden z preparatów.

Z kolei wyprzenie jest to ostry stan zapalny skóry. Lokalizuje się najczęściej w pachwinach, pod biustem czy pod pachami, w fałdach skórnych. Charakterystyczny jest świąd skóry, czerwone i białe plamy, lśniąca powierzchnia skóry. Wyprzenie może mieć też etiologię grzybiczą. W razie wątpliwości można wykonać badanie mikologiczne. Należy też zadbać o prawidłową higienę skóry i unikać pocenia się.

Proszę zgłosić się do dermatologa, musi on zobaczyć zmianę, być może raz jeszcze wykonać badanie mikologiczne. Niestety przez internet nie da zlecić się leczenia, potrzebny jest również wywiad. Wyprzenie może mieć też etiologię drożdżakową więc jedno schorzenie nie wyklucza drugiego.