Grzybica powróciła, co robić?

Witam! Cierpię na przewlekłe nawroty grzybicy pochwy. Męczę się z tym problemem od 4 lat. W tym czasie zmieniałam ginekologów trzy raz, ponieważ żaden nie potrafił pomóc mi dłużej niż na 2-3 miesiące. W końcu trafiłam na lekarza, który dał sensowne rady i leki, które faktycznie pomogły mi na dłużej. Chodzę do niego już półtora roku i grzybica powróciła mi dopiero drugi raz. Niestety mój lekarz wyjechał, wraca pod koniec miesiąca, po moim wyjeździe na urlop. Mam stałego partnera seksualnego, przyjmuję antykoncepcję doustną, ale problemy miałam już na długo przed tym, zanim zaczęłam brać pigułki. Nie wiem, co może być przyczyną tych ciągłych nawrotów. Czy problem może leżeć w wilgotnym otoczeniu? Dolegliwości typowe dla grzybicy występują od tygodnia. Świąd i pieczenie były tak nie do zniesienia, że zdecydowałam się wziąć niezużyte leki, w tym przypadku był to G***. Stosowałam go cztery noce z rzędu, niestety nie pomógł. Mam jeszcze N***, zastanawiam się czy powinnam ją wziąć? Proszę pomóżcie! Nie chcę, żeby moje wakacje były zmarnowane przez grzybicę!

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Zdecydownie dla Pani najkorzystniej będzie udać się do innego dostępnego obecnie lakarza, który bedzie miał możliwość badania lekarskiego i przepisanie odpowiednich leków.
W przypadku częstych nawracajacych grzybic konieczne jest równoczesne leczenie także partnera.
Jeżeli chodzi o przyczyny nawrotów to zwykle spowodowane są one spadkiem odporności i zachwianiem prawidłowej flory bakteryjnej organizmu (podczas infekcji, po zażywaniu antybiotyków, długotrwałe narażenie na stres). Proszę spróbować dodatkowo pałeczek kwasu mlekowego (dostepne w róznych formach bez recepty w aptece).
Jeżeli problem nadal będzie nawracał, to warto wykonać podstawowe badania - morfologię krwi, badanie ogólne moczu, TSH, poziom cukru we krwi.

Życzę udanego wypoczynku.
Pozdrawiam