Guzek i krwiak na łydce

Mój syn ma 17 lat, w lutym br. wyczuliśmy w łydce mały guzek. Lekarz pierwszego kontaktu zlecił badania (USG, RTG). Każde z nich wykazało zmianę w wielkości ok. 18 mm w lewym podudziu (goleniu). Otrzymaliśmy skierowanie na rezonans magnetyczny. Wykonaliśmy go prywatnie w Poznaniu. Oto opis: Badanie MR podudzia lewego z ujęciem stawy skokowego wykonano w płaszczyźnie czołowej, osiowej i strzałkowej w obrazach T1 i T2 i PD zależnych oraz w obrazach T2 zależnych z saturacją tkanki tłuszczowej. Prawidłowy obraz utkania beleczkowego kości widocznych w badaniu. Zmian ogniskowych śródkostnie nie stwierdza się. Warstwa korowa o prawidłowej szerokości i zachowanej ciągłości. Prawidłowy sygnał i prawidłowa morfologia struktur mięśniowych widocznych w badaniu z zachowaniem ciągłości powięzi międzymięśniowych. Ku przodowi od kości piszczelowej stwierdza się poszerzenie tkanki podskórnej z 8 mm do 18 mmm, z pasmowatym podwyższeniem sygnału w czasie T2 zależnym w miejscu wskazanym w badaniu. Obraz MR wskazuje na rozpoznanie zaawansowanej ewolucji krwiaka pourazowego. Badaniem nie stwierdzono obecności cech procesu rozrostowego. Proszę o informację, co dalej z tym robić? Czy należy krwiak usuwać? Czy on sam się wchłonie? Dotychczasowe maści z heparyna nie dały rezultatów.
MĘŻCZYZNA, 17 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania

Witam Panią serdecznie! Krwiak, który był wynikiem urazu bądź stłuczenia nie wchłonął się całkowicie a najprawdopodobniej tylko w części. Z tego powodu na pewno zwłókniał lub zwapniał (dlatego też jest widoczny na obrazie MR). Nie ma to wpływu na stan zdrowia Pani syna. To taka przypadłość zmian po urazie w okolicach piszczeli. Jeśli jednak syn odczuwałby jakieś dolegliwości związane z tą zmianą radzę skontaktować się w tej sprawie z chirurgiem bądź ortopedą. Nie ma jednak bezpośrednich wskazań do usuwania tej zmiany gdy brak objawów klinicznych. Odpowiednie maści w podobnych sytuacjach to np. Arcalen, Altacet, Reparil N, Aescin czy Lioton 1000. Warto pamiętać jednak, że ich działanie ma sens bezpośrednio po urazie. Jeżeli doszło do zmian wstecznych, czyli np. zwłóknienia nic nie pomogą. Reasumując - brak dolegliwości bólowych oznacza brak działania ze strony lekarzy w takiej sytuacji. Ewentualnością są kwestie estetyczne bądź deformacje kończyny, wtedy należy rozważyć leczenie chirurgiczne.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Guzek na łydce podobny do siniaka lub krwiaka

Na łydce zrobila mi sie buła, taka mala kulka...Rano ja zauważyłam i lekki siniak a po kilku godzinach siniak jest o wiele wiekszy, boli jak dotykam.A napewno nigdzie sie nie uderzyłam
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu
Lek. Izabela Ławnicka
98 poziom zaufania

Witam! Jeśli ma Pani pewność, że nie doszło do urazu, opisana zmiana może być wynikiem naderwania mięśnia, pęknięcia żylaka i wielu innych zmian. W celu postawienia konkretnej diagnozy sugeruję konsultację z lekarzem pierwszego kontaktu.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Usuwanie krwiaka z łydki

Chciałbym zasięgnąć informacji czy usunąć krwiaka z łydki przez nacięcie czy zostawić do wchłonięcia
MĘŻCZYZNA, 40 LAT ponad rok temu
Lek. Jacek Ławnicki
98 poziom zaufania

Witam!
Wiele zależy od aktualnego stanu klinicznego. Proszę zdać się na decyzję lekarza prowadzącego.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty