Ezetrol a hipercholesterolemia rodzinna

Witam, ostatnio miałam robione badania i okazało się, że mój cholesterol całkowity to 500 mg. Jest to prawdopodobnie hipercholesterolemia rodzinna, dodam, że mam 26 lat i zdrowo się odżywiam. Lekarz rodzinny przepisał mi Ezetrol, jednak mam obawy przed rozpoczęciem brania leków obniżających cholesterol, ponieważ zdania na ten temat są podzielone. Z tego co czytałam wysoki poziom ldl nie musi zagrażać zdrowiu i powinno się badać oxy ldl, które jest badaniem bardziej szczegółowym. Proszę o poradę do jakiego lekarza specjalisty się udać i co Państwo sądzą na ten temat. Jaki lekarz będzie mógł mi zlecić dokładniejsze badania i dopiero na ich podstawie stwierdzi, czy muszę brać Ezetrol, czy nie. Wydaje mi się, że jeżeli poziom ldl w moim przypadku będzie odpowiednio wysoki to Ezetrol nie będzie konieczny. Z góry dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Normy cholesterolu

Nieodpowiedni poziom cholesterolu w dużym stopniu przyczynia się do rozwoju miażdżycy. Dr Piotr Gryglas, kardiolog, wyjaśnia, kiedy poziom naszego cholesterolu powinien zacząć nas niepokoić.

Piotr Pilarski
79 poziom zaufania

Przy wykonywaniu lipidogramu bada się poziom ldl. Jest to badanie wystarczające i jego wysoki poziom zawsze koreluje z większym ryzykiem zatorowo-zakrzepowym. W Pani przypadku nie ma sensu rozwodzić się jaki dokładnie jest to ldl. Tak wysoki poziom wymaga rozpoczęcia kuracji statyną.

Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy