Hipoechogeniczność - co oznacza w przypadku jelita?

Witam, obecnie jestem w 16 tygodniu ciąży :) podczas ostatniego badania, Pani Dr powiedziała, że z maluszkiem wszystko ok, tylko na ten moment widzi jelito hypoechogenne? Całkowicie nie wiem co to oznacza, wiem tylko, że na USG było bardzo jasne. Pani Dr mówiła, aby się tym nie martwić, bo wszystko może się jeszcze zmienić, ale jak ja mogę się nie martwić :( to moja pierwsza ciąża, upragnione maleństwo. Proszę o odpowiedź, wskazówkę, bo zamartwię się do następnej wizyty, która została ustalona na za 4 tygodnie. Pozdrawiam, Kasia24ozegujacamamusia.

Witam serdecznie!
Hipoechogeniczność oznacza obniżenie jasności tkanek, obrazujące struktury bardziej miękkie o silnym ukrwieniu. Taki obraz uzyskuje się zwykle w stanacha zapalnych czy nowotworach. W przypadku jelit taki obraz prezentuje zwykle martwicze zapalenie jelit.
Pani ciąża jest jeszcze stosunkowo młoda i za wcześnie na stawianie takiego rozpoznania. Proszę zatem się nie martwić niepotrzebnie. Proszę pamiętać, że badanie USG jest bardzo subiektywne. Wynik może się różnić w zależności od osoby wykonującej badania,  sprzętu na jakim pracuje, a także samego dziecka, które jest w stałym ruchu czy pije wody płodowe. Gdyby lekarz miała uzasadnione obawy, że z maluszkiem może się coś dziać skierowałaby Panią na wcześniejszą wizytę kontrolną.
Pozdrawiam.
Ps. W trakcie następnej wizyty proszę szczerze porozmawiać z lekarzem. Lekarz wykonujący badanie będzie mógł udzielić szczegółowych informacji na temat swoich podejrzeń.