Hipoglikemia nie związana z cukrzycą?

Niedawno u mojej córki (20 l.) zdiagnozowano cukrzycę. Co do typu nadal są pewne wątpliwości, zaczęłam kontrolować również poziomy swojego cukru. Wyniki są dość dziwne. Zdarza mi się np. cukier ok. 180, 200 wieczorem, natomiast rano są to zazwyczaj bardzo niskie poziomy, około 50-60. Zrobiłam sobie laboratoryjnie test obciążenia glukozą. Wynik: na czczo: 84 mg/dl, po godzinie: 95 mg/dl, po 2 godzinach 69 mg/dl. Dodam, że od dość dawna nie czuję się dobrze, ale wiązałam to z innymi chorobami. Czy powinnam się dalej pod tym kontem diagnozować? Czy te wyniki świadczą o jakichś nieprawidłowościach?

KOBIETA ponad rok temu

Wynik testu obciążenia glukozą jest prawidłowy i nie świadczy o cukrzycy. Jednakże niepokojące są pomiary przygodne, które mogą świadczyć o upośledzonej tolerancji glukozy. Jednkaże powinny być wykonane w labolatorium, a nie domowym glukometrem, aby były miarodajne. Wymaga to dalszego wyjaśnienia.

Jeśli nie ma Pani cukrzycy, to poranne niskie poziomy gukozy we krwi mogą być spowodowane np. niewłaściwą dietą lub zaburzeniami hormonalnymi, etc. Proponowałbym zacząć od zmiany diety na bardziej bogatą w składniki uwalniajce energię w sposób ciągły i równomierny, tak by Pani poziom cukru utrzymał się od kolacji aż do poranka. Są to np. długołańcuchowe cukry, zboża pełnoziarniste, tłuszcze.

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli