Mam stan przedcukrzycowy. Dlaczego zmienia mi się co rano stężenie cukru we krwi?

Wykonałem niedawno badania poziomu cukru we krwi. Otrzymany wynik - 146 mg/dl. Otrzymałem w przychodni glukometr w celu wykonywania pomiarów w domu. Od 3 tygodni mierzę sobie cukier zawsze ok. 8.00 przed posiłkiem. Otrzymuję wyniki zmieniające się w granicach 90-190 mg/dl. Poziom cukru rośnie, a po kilku dniach spada poniżej 100 mg/dl, po czym znów wzrasta do wartości 180-190 mg/dl. Wiem, że mam stan przedcukrzycowy, ale czy tak może zmieniać się poziom cukru? Od czego to zależy i co to oznacza? Jestem poważnie chory na serce (przed zabiegiem w Zabrzu) i niepokoi mnie kolejny problem, tym razem z cukrem.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Szanowny Panie,

jeżeli wynik 146 mg/dl był uzyskany z krwi żylnej, prawdopodobnie choruje Pan na cukrzycę, a nie stan przedcukrzycowy. Jeżeli są to wyniki z glukometru, powinien mieć Pan oznaczoną glukozę z krwi żylnej, w zależności od wyniku przeprowadzony doustny test obciążenia 75 g glukozy (również NIE glukometrem) i stężenie hemoglobiny glikowanej. Po tych wynikach należy rozważyć włączenie odpowiedniego leczenia.

Stężenie glukozy ma to do siebie, że zmienia się w czasie w ciągu dni i tygodni u osoby chorującej na cukrzycę. U osób zdrowych jest mniej więcej stałe. Proszę pamiętać, że glukometry to urządzenie niedokładne i z tego może wynikać "wahanie się" stężenia glukozy. Wydaje się, że przed planowanym zabiegiem kardiochirurgicznym konieczne jest wyjaśnienie spraw cukrzycowych.

Pozdrawiam

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.