Ile czasu po lipolizie nie wolno używać leków przeciwzapalnych?

Dzień dobry :) W wielu miejscach czytam, że po zabiegu lipolizy nie wolno używać leków przeciwzapalnych(z wiadomych powodów). -Nigdzie natomiast nie jest podane ile czasu po lipolizie nie można ich przyjmować ?Czy do czasu aż zejdzie opuchlizna i rumień czy do czasu aż tłuszcz jest usuwany z organizmu ( 3-4 tyg.)? Czy przed zabiegiem np. 2 dni też należy nie przyjmować wyżej wspomnianych leków ? Czy sama fosfatydylocholina rozpuszcza komórki czy jedynie w połączeniu z deoksycholanem sodu?

Ideą lipolizy jest stan zapalny i jego "uprzatnięcie" przez organizm. Nie ma bezwzglednych przeciwwskazań do stosowania leków przeciwzapalnych przez ok. 4 tygodnie po zabiegu. Przed zabiegiem (2-3 dni) tez warto się powstrzymać od stosowania tych leków. Wszystko po to aby skuteczność lipolizy była maksymalna.

Nie ma żadnego związku zażywania leków przeciwzapalnych z lipolizą. Prosimy, aby ich nie stosować przed zabiegiem ponieważ mogą powstać większe siniaki, natomiast po zabiegu stosować można je od razu. Fosfatydylocholina działa na błony komórkowe i je "rozrywa" a jednocześnie jest fosfalipidem przenoszącym tłuszcz do wątroby, gdzie jest on metabolizowany. Nie jest dopuszczona do stosowania w Polsce i może być podawana tylko na odpowiedzialność lekarza i pacjenta. To tzw. produkt "off label". Deoksycholan sodu działa poprzez emulgację tłuszczu. Normalnie znajduje się jako składnik soków żółciowych. Jest dopuszczony do użytku do zabiegów estetycznych. Skuteczność lipoterapii jest duża wtedy, gdy pacjent ma wagę idealną lub maksymalnie 5% nadwagi, tłuszcz jest zlokalizowany na małej powierzchni. Nie są to zabiegi odchudzające.

Witam
Leki przeciwzapalne rzeczywiście nie będą miały wpływu na uszkodzenie błon komórkowych lipocytów. Jednak będą hamowały reakcję zapalna tkanki na około, która tak naprawdę stymuluje produkcję kolagenu i zagęszczenie skóry w miejscu lipolizy. Warto wstrzymać się około 4-5 dni. Jest to czas, kiedy reakcja zapalna jest najbardziej nasilona.